Matemātika ir zinātne, kas nereti tiek uztverta kā sarežģīta un biedējoša, taču tajā slēpjas daudz pārsteidzošu un aizraujošu faktu. Šajā rakstā apkopoti daži no tiem, kas var iedvesmot Tevi paskatīties uz matemātiku mazliet citādāk.


                

Mēs joprojām dzīvojam pēc Babilonijas laika sistēmas, kas balstīta uz skaitli 60: diennakti dalām 24 stundās, stundu - 60 minūtēs, minūti - 60 sekundēs. Šo sistēmu ieviesa šumeri, senākā zināmā civilizācija.
 

 

2520 ir mazākais skaitlis, ko var precīzi dalīt ar visiem skaitļiem no 1 līdz 10.
 

 

1900. gadā visas pasaules matemātiskās zināšanas varēja ierakstīt aptuveni 80 grāmatās; šodien tas aizpildītu vairāk nekā 100 000 grāmatu.
 

 

Dzimšanas dienas paradokss norāda, ka grupā, kurā ir tikai 23 cilvēki, pastāv 50% iespēja, ka vismaz diviem būs vienāda dzimšanas diena.
 

 

Ungāru matemātiķis Pāls Erdēšs jau 4 gadu vecumā galvā varēja aprēķināt, cik sekundes cilvēks ir nodzīvojis, zinot tikai viņa vecumu.
 

 

Arābu skaitļu sistēma, ko izmanto Latvijā, faktiski tika izgudrota Indijā.
 

 

Lielākais jebkad atrastais pirmskaitlis ir vairāk nekā 40 miljonus ciparu garš.
 

 

Skaitlis π nekad nebeidzas - līdz šai dienai datorprogrammas ir aprēķinājušas triljoniem skaitļu aiz komata, taču joprojām neviens nav atradis tā beigas.


No matemātikas nav jābaidās - tā ir aizraujoša un brīnumaina zinātne. Pārliecinies par to pats - piedalies Uzdevumi.lv konkursā "Matemātiskais ķēriens", pārbaudi savas zināšanas un laimē vērtīgas balvas! Priecāsimies Tevi redzēt dalībnieku sarakstā!

Pieteikties konkursam 

"Matemātiskais ķēriens" ir konkurss 2.-12. klasēm, kurā var piedalīties jebkurš skolēns neatkarīgi no savām matemātikas zināšanām. Konkurss notiks tiešsaistē divās kārtās, un pirmā kārta tiks aizvadīta jau no 17. līdz 21. februārim.

Pieteikšanās līdz 2025. gada 11. februārim.

Uzzināt vairāk 


Fakti no www.factslides.com

publicēts: