Maņu orgānu veselība ir ārkārtīgi svarīga cilvēka fiziskajai un emocionālajai labklājībai, jo maņas ir galvenais veids, kā cilvēki uztver pasauli ap sevi. Lai nodrošinātu labu maņu orgānu veselību, ir svarīgi ievērot dažādus veselības ieteikumus.
Redzes veselība:
Lai labotu redzes defektus, cilvēki lieto brilles. Veselai acij attēls fokusējas uz tīklenes, un attēls ir skaidrs. Tuvredzīgiem cilvēkiem attēls veidojas pirms tīklenes, viņi labi saskata tuvus priekšmetus, bet tālus redz izplūdušus.
Tuvredzība (miopija) - redzes stāvoklis, kurā cilvēks nespēj skaidri redzēt tālumā.
Tālredzīgiem cilvēkiem ir vai nu saīsināts acābols, vai acs lēca paliek neelastīga un nespēj pietiekami izliekties, tāpēc tālredzīgie tālus priekšmetus redz labi, bet tuvus - izplūdušus. Redzes defektu - tālredzību labo ar briļļu izliektām lēcām un tuvredzību labo ar ieliektām lēcām.
Tālredzība (hipermetropija) - redzes nepilnība, kad biežāk ir grūtības saskatīt objektus tuvumā.
Astigmatisms ir redzes problēma, kuru izraisa radzenes vai lēcas nevienmērīgs izliekums. Tāpēc daļa gaismas staru tiek lauzti stiprāk nekā citi stari un rezultātā redze ir neskaidra. Nevienmērīgi izliekta lēca kompensē radzenes nepareizo izliekumu, koriģējot redzi.
Redzes veselības ieteikumi:
- Izvairīties no pārlieku ilgas un intensīvas acu slodzes, piemēram, ilgstoši strādājot pie datora.
- Ēst veselīgi, lai saņemtu nepieciešamos uzturvielu un vitamīnu daudzumus, kas ir nepieciešami labai redzes veselībai.
- Uzturoties spilgtā saulē, acis ir jāaizsargā ar saulesbrillēm, sevišķi ziemā, kad sniegs un ledus atstaro gaismu.
- Nedrīkst lasīt vājā vai pārāk spilgtā apgaismojumā.
- Rakstot, apgaismojumam ir jākrīt tā, lai no rokas uz papīra nekristu ēna. Lasāmajam tekstam ir jābūt apmēram 30 cm no acīm.
- Nav vēlams lasīt, braucot transporta līdzeklī, jo tad nepārtraukti mainās attālums līdz grāmatai, kas stipri noslogo muskuli, kas regulē lēcu.
- Regulāri apmeklēt acu ārstu, lai izvērtētu redzes veselību un identificētu jebkādus problēmas avotus.
Dzirdes veselība:
Cilvēka dzirdes orgāns - ausis - ir ļoti jūtīgas. Klusumā dzirde kļūst asāka, bet troksnī notrulinās. Dzirdei kaitīga ir skaņa, kas pārsniedz 90 decibelus. Šādu skaņu rada, piemēram, rokkoncerts, līdzjutēju klaigāšana sporta spēlēs, pneimatiskais āmurs, ar ko skalda asfaltu. Dzirdi var zaudēt neatgriezeniski, ja skaņas skaļums pārsniedz 130 decibelus (rada lidmašīnas dzinējs, bumbas sprādziens).
Daļai cilvēku ilgstoša šūpošanās (braucot ar kuģi vai lidmašīnu) izraisa nelabumu, jo nepārtraukti tiek kairinātas līdzsvara orgāna dažādas daļas. Šo parādību sauc par jūras slimību.
Otīts jeb vidusauss iekaisums ir auss bungdobuma un dzirdes kanāla gļotādas iekaisums. Infekcija parasti nokļūst vidusausī pa dzirdes kanālu no deguna dobuma. Vidusauss iekaisuma attīstību sekmē iesnas un nepareiza deguna šņaukšana. Nedrīkst šņaukt abas nāsis vienlaicīgi.
Vājdzirdīgiem cilvēkiem palīdz dzirdes aparāti. Kohleārie implanti var atjaunot zaudēto dzirdi. Ārējais mikrofons uztver skaņās, un processors pārveido tās par signāliem, kurus uztver ķirurģiski implantēts uztvērējs zem ādas. Tad implants sūta elektroniskos impulsus pa vadu, kas ir izvadīts caur auss gliemezi.
Kohleārais implants
Dzirdes veselības ieteikumi:
- Izvairieties no ilgstošas, skaļas skaņas iedarbības, kas var bojāt jūsu dzirdi.
- Lietot ausu aizsargus (skaņu slāpējošas austiņas), strādājot ar skaļiem instrumentiem vai ierīcēm.
- Neļaut ūdenim iekļūt auss kanālos, jo tas var izraisīt infekcijas.
- Netīrīt ausis ar vates kociņiem, jo tādā veidā var iespiest sēra korķi pie bungplēvītes un var rasties iekaisums.
Garšas un ožas veselības saglabāšanas ieteikumi:
- Ēst veselīgi un izvēlēties dabīgus pārtikas produktus.
- Ievērot pienācīgu higiēnu un lietot piemērotus dezodorantus un smaržas.
- Ievērot piesardzību, smaržojot ķīmiskas vielas.
Taustes veselības saglabāšanas ieteikumi:
- Izvairīties no mehāniskiem ādas bojājumiem.
- Lietot atbilstošus aizsarglīdzekļus, strādājot ar ķīmiskiem produktiem vai citām kaitīgām vielām.
Svarīgi!
Savlaicīga maņu orgānu pārbaude un ārstēšana ir svarīga, lai novērstu jebkādas problēmas un saglabātu labu maņu veselību.