Īpatņu skaita ziņā baktērijas ir visizplatītākā dzīvības forma uz Zemes.
 
Baktēriju loma dabā
  1. Piedalās vielu apritē. Pūšanas baktērijas noārda bojā gājušos augus un dzīvniekus, atbrīvo barības vielas, kuras atkal uzņem augi. Uz pākšaugu saknēm dzīvojošās gumiņbaktērijas uztver gaisa slāpekli un pārvērš augiem uzņemamā formā. Fotosintezējošās baktērijas, piem., ciānbaktērijas, papildina skābekļa un barības vielu krājumus uz Zemes.
     
  2. Veido normālo mikrofloru dzīvo būtņu organismos.
    Daļa baktēriju ražo dzīvajām būtnēm nepieciešamas vielas, piem., vitamīnus.
     
  3. Izraisa augu un dzīvnieku slimības.
 
Baktēriju loma cilvēku dzīvē
1. Izraisa slimības: difteriju, salmonellozi, tuberkulozi, plaušu karsoni (pneimoniju), gonoreju, sifilisu, Laima slimību, u.c. Baktērijas izraisa organisma nelabvēlīgas izmaiņas, jo izdala toksīnus - spēcīgas indes. Pret baktēriju izraisītajām slimībām plaši izmanto antibiotikas. 
Antibiotikas ir vielas, kas rodas mikroorganismu vielmaiņā un nomāc citu mikroorganismu attīstību un vairošanos vai pat izraisa to bojāeju
nbn.jpg
1929. gadā angļu zinātnieks Aleksandrs Flemings konstatēja, ka pelējuma sēne nomāc baktēriju augšanu. 1940. gadā angļu zinātnieki Čeins un Florijs no pelējuma penicilija šūnām ieguva tīru penicilīnu - pirmo antibiotiku.
 
max-196979.jpg
Angļu nācija lepojas ar Aleksandra Fleminga sasniegumiem, ne velti zinātnieka portrets rotā naudaszīmi. Pateicoties antibiotikām, tādas slimības kā tuberkuloze, lepra, sifiliss, u.c ir kļuvušas ārstējamas.
 
Baktērijas spēj pielāgoties antibiotiku lietošanai un kļūst rezistentas jeb neuzņēmīgas pret tām. Tāpēc zinātnieki ir spiesti meklēt arvien jaunas antibiotikas.
 
2. Baktērijas izmanto piena izstrādājumu un citu pārtikas produktu ražošanā.
  
3. Baktērijas izmanto medikamentu ražošanā. Izmantojot gēnu inženierijas metodes, ir iegūtas baktērijas, kas ražo insulīnu cukura diabēta slimniekiem, asins recēšanai nepieciešamas vielas hemofīlijas jeb asins nesarecēšanas slimniekiem.
 
4. Baktērijas izmanto ūdens attīrīšanas iekārtās.
  
Atsauce:
Attēli no http://www.s1darvel.com/files/photo/max-196979.jpg
http://science.kennesaw.edu/~jdirnber/Bio2108/Lecture/LecBiodiversity/31_Labeled_Images/31_06Penicillium-L.jpg