Imunitāte ir organisma neuzņēmība pret noteiktu infekcijas slimības ierosinātāju, mikroorganismu, toksīnu, indi vai cita rakstura antigēnu, kas satur svešu ģenētisko informāciju.
Leikocīti un to producētās vielas nodrošina organisma aizsardzību pret antigēniem - jebkuru organismam svešu vielu, visbiežāk olbaltumvielu vai polisaharīdu, kas ierosina imūnsistēmas atbildes reakciju. Antigēnu īpašības piemīt vīrusu apvalka olbaltumvielām, baktēriju membrānas olbaltumvielām, baktēriju izdalītiem toksīniem, u.c.
Imunitātes veidi:
- nespecifiskā jeb iedzimtā
- specifiskā jeb iegūtā:
• dabīgā: aktīvā (pēc slimošanas iegūtā) vai pasīvā (zīšanas laikā iegūtā)
• mākslīgā: aktīvā (ar vakcīnu iegūtā) vai pasīvā (ar ārstnieciskiem serumiem iegūtā)
Nespecifisko jeb iedzimto imunitāti nodrošina limfātiskie audi, kas atrodas visā ķermenī. Nespecifisko imunitāti nodrošina trīs aizsardzības veidi: aizsargbarjeras, iekaisuma reakcija, aizsargolbaltumvielas.
Dabiskās organisma aizsargbarjeras ir āda un gļotāda, kas izklāj elpošanas un gremošanas traktu, sievietes dzimumsistēmu un urīnizvadsistēmu. Ādas virsējā kārtā ir nedzīvas šūnas, kas veido mehānisku aizsargbarjeru. Mikroorganismi, kas atrodas uz ādas, nespēj iekļūt tās dziļākajos slāņos un iegūt ūdeni un barības vielas.
Aizsargbarjeras izdala vielas, kas iznīcina daļu mikroorganismu. Piemēram, sviedros ir vielas, kas kavē mikroorganismu attīstību. mutes un deguna dobuma gļotāda izdala bioloģiski aktīvas vielas, piemēram, lizozīmu, kurš šķīdina mikroorganismus. Elpceļus izklāj skropstiņepitēlijs, kurš viļņveidīgi kustas un izvada no elpceļiem mikroorganismus. Nespecifiskās imunitātes nodrošināšanā piedalās arī kuņģa sālsskābe un siekalu enzīmi, kuriem piemīt baktericīdas īpašības.
Ja āda un gļotāda tiek bojāta un mikroorganismi iekļūst organismā, rodas iekaisuma reakcija, kas aktivizē imūnaizsardzības mehānismus. Iekaisuma vietā izdalās bioloģiski aktīva viela histamīns. Tas veicina kapilāru caurlaidību un atslābina asinsvadu gludos muskuļus, kas palielina asins plūsmu iekaisuma vietā. Līdz ar to iekaisuma vieta pietūkst un kļūst sarkana, tajā paaugstinās temperatūra. Vienlaikus notiek leikocītu aktivācija. Leikocīti fagocitē organismā iekļuvušos antigēnus, bojātās šūnas un toksīnus.
Ērces koduma rezultātā organismā iekļuvušie Laima slimības izraisītāji rada specifisku iekaisuma reakciju.
Likvidējot iekaisuma avotu, leikocīti nereti paši iet bojā un kopā ar noārdītajām šūnām veido strutas.
Nespecifisko imunitāti nodrošina aizsargolbaltumvielas, kuras aktivē organismā iekļuvušie antigēni. Tās cirkulē asinīs un limfā.
Aizsargolbaltumvielas uz antigēniem var iedarboties dažādi:
- neitralizēt antigēnu - saistīties ar to un tādējādi kavēt tā iedarbību uz organismu;
- ar enzīmu palīdzību paātrināt antigēna noārdīšanu;
- veikt antigēnu aglutināciju - pieķerties vienlaicīgi diviem antigēniem un veicināt to salipšanu;
- aktivizēt citu asiņu olbaltumvielu reakciju pret antigēniem.
Pazīstamākā aizsargolbaltumviela ir interferons, kuru izdala ar vīrusiem inficētas šūnas. Interferons piestiprinās pie neinficētām šūnām un palielina to noturību pret vīrusiem.
Nespecifiskā imunitāte ir iedzimstoša un visiem cilvēkiem līdzīga. Pateicoties nespecifiskajai imunitātei, cilvēki neslimo ar daudzām dzīvnieku slimībām.
- Specifiskā jeb iegūtā imunitāte veidojas tikai pēc saskares ar kādu konkrētu antigēnu. Tā rodas dzīves laikā un pēcnācējiem neiedzimst. Ja organismā nokļūst antigēns, tas nonāk kontaktā ar leikocītiem. Atbildes reakcija ir specifisku, tikai pret šo antigēnu iedarbīgu antivielu veidošanās un tā iznīcināšana salipinot vai fagocitējot.
Specifiskā imunitāte rodas dabiskā ceļā, cilvēkam inficējoties, vai arī mākslīgi - vakcinējoties. - Dabiskā aktīvā imunitāte veidojas, ja cilvēks pārslimo kādu slimību, piemēram, vējbakas. Pret daudzām infekcijas slimībām veidojas imunitāte uz visu mūžu, bet pret citām, piemēram gripu, īslaicīgāk. Pret dažām slimībām imunitāte neveidojas vispār, piemēram pret sifilisu un gonoreju.
- Dabiskā pasīvā imunitāte piemīt zīdaiņiem. To nodrošina gatavu antivielu saņemšana no mātes caur placentu vai ar mātes pienu. Zīdainis ir imūns pret visām infekcijas slimībām, pret kurām ir imūna māte. Kad māte pārtrauc mazuli zīdīt, viņam šī imunitāte pamazām zūd un sāk veidoties pašam sava.
Lai mākslīgi iegūtu aktīvo imunitāti, veic vakcinēšanu - cilvēka organismā ievada novājinātus vai nonāvētus slimību izraisītājus - mikroorganismus vai to olbaltumvielas. Šādi mikroorganismi neizraisa saslimšanu, bet limfocīti saglabā informāciju par slimību izraisošo antigēnu, un, atkārtoti ar to saskaroties, cilvēks nesaslimst. Mūsdienās izmanto vakcīnas, lai izvairītos no daudzām bīstamām slimībām, piemēram, difterijas, poliomielīta, tīfa, stingumkrampjiem, tuberkulozes.
Angļu zinātnieks Eduards Dženners 1796. gadā radīja pirmo vakcīnu pret bakām.
Mākslīgā pasīvā imunitāte ir gatavu antivielu - ārstnieciskā seruma - ievadīšana. Ārstniecisko serumu iegūst no izslimojušu dzīvnieku vai cilvēku asinīm. Šādi iegūta imunitāte nav ilgstoša.