Zosveidīgo kārtā ietilpst vidēji un lieli ūdensputni. Tiem ir peldpleznas, plakani knābji, gari kakli un iegareni, pludlīnijas formas ķermeņi. Spalvu maiņas periodā zosveidīgie zaudē spēju lidot. Zosveidīgie ir ūdensputni, kuri labi peld, nirst un uzturas ūdenstilpņu tuvumā. Pie zosveidīgajiem pieder pīles, zosis, gulbji. Cilvēki ir izveidojuši mājas zosu un pīļu šķirnes.
 
sp.png
pppo.png
Sāmsalas dižpīle ir liela auguma pīle, kas sasniedz gandrīz zoss augumu. Tā ir visēdāja un gājputns. Kā ligzdotāja tā sastopama vienīgi gar Rīgas jūras līča krastiem. Attēlā ir redzams tēviņš riesta tērpā. No meža pīlēm laika gaitā cilvēki ir izveidojuši dažādas mājas pīļu šķirnes. Tās ir izmēros lielākas un daudzkrāsainākas par savām savvaļas priekštecēm un bieži vien nespēj lidot.
mez.png
dz.png
Meža zoss Latvijā ir samērā reta ligzdotāja, bet tā kļūst aizvien parastāka caurceļotāja. To skaits ik gadu pieaug. Meža zoss ir iekļauta Latvijas Sarkanajā grāmatā. Zosīm ir relatīvi īss knābis, kas piemērots zāles plūkšanai un līdzīgi kā aitas un liellopi tās ganās zālē. Tā kā zāle nav barojošs barības avots, zosīm jāganās gandrīz nepārtraukti. No savvaļas zosīm ir izveidotas mājas zosu šķirnes. Tās audzē gan gaļas un olu, gan spalvu iegūšanai, gan arī kā dekoratīvus putnus. Attēlā ir redzamas Sevastopoles šķirnes zosis.
zg.png
pg.png
Ziemeļu gulbi no paugurknābja gulbja var atšķirt pēc dzeltenā knābja un slaidākā ķermeņa. Ziemeļu gulbis ir parasts caurceļotājs un vietām, valsts rietumu daļā, arī samērā parasts ligzdotājs. Ziemeļu gulbji veido monogāmus pārus uz mūžu. Riesta laikā pāris izpilda rituālu deju, nostājoties vienam pret otru ar seju, nedaudz paceļot un paplešot spārnus abi stāv ar izslietiem kakliem, tad tos strauji saliec un vienlaicīgi skaļi kliedz riesta saucienu.
Paugurknābja gulbis ir vispazīstamākā gulbju suga pasaulē, jo viegli vairojas nebrīvē un daudzās valstīs tiek turēta kā parku putns. Paugurknābja gulbji atlido martā. Uz pārziemošanas vietām aizlido oktobra beigās vai novembra sākumā, kad ūdeņi sāk aizsalt. Mēdz arī pārziemot tepat. Gulbju riesta rituāls
 
Atsauce:
Attēli no: http://www.birdskorea.org/Images/images2008/01/Whooper-Swan_RN.jpg
http://www.luontoportti.com/suomi/images/6857.jpg
http://thepoultryguide.com/wp-content/uploads/2013/04/spastopol-geese2.jpg
https://www.purelypoultry.com/images/jumbo-pekin-ducklings.jpg
https://lv.wikipedia.org/wiki/S%C4%81msalas_di%C5%BEp%C4%ABle#/media/File:Common_Shelduck_(Tadorna_tadorna)_at_Sylvan_Heights.jpg