Svarīgi!
Tāpat kā citiem dzīvajiem organismiem cilvēkam ir vajadzīgs gaiss, ūdens, barības vielas, kā arī gaisma un siltums.
Gaisa sastāvā esošais skābeklis ir nepieciešams elpošanai.
 
shutterstock_564100783.jpg
 
Organisma normālai darbībai ir vajadzīgs ūdens. Uzņemamā ūdens daudzums ir atkarīgs no cilvēka ķermeņa uzbūves, aktivitātēm un uztura. Dienā ieteicams izdzert 1,5 līdz 2 litrus ūdens.
 
shutterstock_1390237604.jpg
 
Ēdot cilvēks uzņem barības vielas, kas nepieciešamas enerģijai un augšanai, bet liekās vielas tiek izvadītas. Lai cilvēks būtu veselīgs, svarīgi ēst regulāri, daudzveidīgi, kā arī izvairīties no saldumiem un našķiem. Tā vietā var izvēlēties augļus.
 
shutterstock_109436990.jpg
 
Cilvēkam ir ļoti svarīgi justies droši un aizsargāti, sajust piederību ģimenei un draugiem, būt novērtētam, kā arī spēt mācīties un attīstīties.
 
shutterstock_644803663.jpg shutterstock_125288669.jpg
Svarīgi!
Atceries! Lai cilvēks būtu vesels un priecīgs, ir pareizi un veselīgi jāēd, nepieciešamas aktīvas kustības un sportošana, svaigs gaiss, labs miegs, kā arī jākopj sevi, mazgājoties un tīrot zobus.
Kā darbojas cilvēka organisms?
  
Cilvēka organisms sastāv no daudziem orgāniem. Katram orgānam ir savs uzdevums, bet tajā pašā laikā cilvēka ķermenis strādā kā vienota sistēma.
 
YCUZD_240626_mans ķermenis.svg
 
Asinsrites orgāni nodrošina asins plūsmu pa visu organismu. Galvenais orgāns, kas palīdz asinīm plūst pa asinsvadiem ir sirds. Sirds kā pumpis dzen asinis un tās aizplūst uz katru ķermeņa daļu, piegādājot skābekli.
 
 YCUZD_240626_asinsvadu sistēma.svg shutterstock_520306300.jpg
 
Elpošanas galvenais orgāns ir plaušas. Pa elpceļiem plaušās nonāk skābeklis, kas tālāk ar asinīm tiek nogādāts visās ķermeņa daļās, bet no organisma tiek izvadīta ogļskābā gāze.
 
YCUZD_240626_respiratorā sistēma.svg shutterstock_1328218487.jpg
 
Gremošanas orgānu sistēmas uzdevums ir sadalīt uzņemto barību un izmantot to enerģijas iegūšanā. To veido barības vads, kuņģis, aknas, zarnas un citi orgāni. Mutē barība tiek sakošļāta, tālāk pa barības vadu tā nonāk kuņģī, kur notiek lielākā gremošana. Pēc tam barība nonāk zarnās, kur vēl turpinās gremošana un pēc tam vielu uzsūkšanās. Liekās un nesadalītās vielas tiek izvadītas no organisma.
 
YCUZD_240626_gremošanas sistēma.svg YCUZD_240626_orgāni vēderā.svg
 
Kauli un muskuļi nodrošina cilvēka kustību. Vairāki kauli kopā veido skeletu, kas ne tikai piedalās kustībā, bet arī pasargā iekšējos orgānus.
 
YCUZD_240626_skelets.svg YCUZD_240626_muskuļu sistēma.svg
 
Vairāki orgāni cilvēkam ļauj uztver pasauli, tos sauc par maņu orgāniem. Tie ir cieši saistīti ar smadzenēm, kas kā dators saskaņo visu orgānu darbību un palīdz apstrādāt iegūto informāciju.
 
YCUZD_240626_maņas.svg shutterstock_250674133.jpg
Svarīgi!
Redzes orgāns ir acis, dzirdes - ausis, garšas - mēle, ožas - deguns, bet taustes orgāns ir āda.
Vairāk par maņu orgāniem var apskatīt šeit: Cilvēka maņu orgāni un maņas
 
Cilvēka organismā vēl ir īpaši orgāni, kas nodrošina vairošanos un tie ir atšķirīgi vīriešiem un sievietēm.
 
Vairošanās brīdī tiek radīts bērns, kura attīstība notiek mātes ķermenī. Pēc dzimšanas turpinās cilvēka attīstība, un tai ir vairāki posmi: zīdainis, bērns, pusaudzis, jaunietis, pieaugušais un seniors.
 
YCUZD_240626_human cycle.svg