PIRMĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Svarīgi!
Visur, kur ir saskare ar uguni, liesmām un dzirkstelēm ir jāievēro drošības noteikumi. Ja uguns izplatās nekontrolēti, tad izceļas ugunsgrēks.
Ja uguns tuvumā ir degoši materiāli - koks, papīrs vai sintētiski audumi, tad ugunsgrēks var ātri izcelties pat no mazas liesmas vai dzirksteles. Īpaša uzmanība jāpievērš Ziemassvētku laikā, kad mājās ir eglītes un Adventes vainagi, kuros dedzina svecītes.
Video var apskatīt uguns izplatīšanās ātrumu un bīstamību.
Drošības noteikumi
Katrā mājā ir nepieciešams dūmu detektors, kas savlaicīgi brīdina un signalizē par dūmu parādīšanos un aizdegšanos. Var nodrošināties arī ar ugunsdzēšamo aparātu vai pārklāju.
Lai pasargātu sevi no uguns nelaimes, nekad nedrīkst atstāt atklātu liesmu bez uzraudzības, kā arī lietot sabojātu elektrotehniku.
Svarīgi!
Izceļoties ugunsgrēkam, ir jādodas prom no bīstamās vietas un jāzvana uz tālruņa numuru 112 vai jāinformē pieaugušie par notikušo, bet liesmas, pat nelielas, dzēsīs ugunsdzēsēji glābēji vai pieaugušie!
Ugunsgrēka gadījumā svarīgi ātri rīkoties un saglabāt mieru. Apskati attēlu, kurā redzams, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā.
Liesmas apdzēšana
Lai nodzēstu liesmu ir jānovērš vismaz viens faktors, kas veicina degšanu uguns trīsstūrī.
Degošiem priekšmetiem var uzbērt smiltis, uzlikt pārsegu vai kā citādi mazināt skābekļa piekļuvi. Kā zināms degšana nenotiek bez skābekļa.
Uzlejot ūdeni tiek samazināta aizdegšanās temperatūra un liesmas iespējams apdzēst.
Svarīgi!
Atceries, ka ar ūdeni nevar dzēst degošas elektroierīces, jo ūdens vada elektrību. Tā vietā būtu jāizvēlas speciālie ugunsdzēšamie aparāti.
Ierobežot uguns izplatību var arī aizvācot degošus priekšmetus.
Svarīgi!
Tātad atkarībā no materiāla, lietas vai vietas, kas deg uguni parasti apdzēš ar ūdeni, jo tas atdzesē un neļauj gaisa skābeklim piekļūt degošajai vielai. Tāpat var degošo vietu apklāt ar mitru, biezu audumu, apbērt ar smiltīm vai izmantot ugunsdzēšamo aparātu.
Atsauce:
Drošības noteikumi, 3. att. - olesea vetrila / Shutterstock.com