Iepriekš tika noskaidrots, ka ir spēki, kas veicina kustību vai kavē to. Citi spēki iedarbojas no attāluma, bet citiem vajadzīgs tiešs kontakts. Turpinājumā var vairāk izlasīt par dažiem spēku veidiem.
 
Zemes pievilkšanas spēks jeb smaguma spēks
 
Kāpēc Mēness riņķo ap Zemi, bet neaizlido kosmosā? Kāpēc cilvēki nevar palēkties un aizlidot? Kas ir šis spēks, kas mūs notur pie Zemes? Tā ir gravitācija jeb Zemes pievilkšanas spēks.
 
YCUZD_230815_5472_gravitation_gravitācija.png
Zemes pievilkšanas spēks jeb smaguma spēks ir Zemes īpašība pievilkt jebkuru citu ķermeni.
Gravitācijas spēks darbojas starp jebkuriem diviem ķermeņiem. Jo lielāka ķermeņa masa, jo stiprāks ir tā gravitācijas spēks. Ikdienā mēs visvairāk jūtam Zemes pievilkšanas jeb gravitācijas spēku. Ja paceļam virs galda grāmatu un to palaižam vaļā, grāmata nokrīt uz galda. Ja pametam gaisā bumbiņu, ta nokrīt zemē.
 
YCUZD_230815_5472_eksperiments.png
 
Magnētiskais spēks
 
Kāpēc pie ledusskapja turas ceļojumu magnētiņi? Tos savā vietā notur magnētiskais spēks.
 
Magnēti uz ledusskapja.jpg
 
Magnētam ir divi poli - tos apzīmē ar S (dienvidi) un N (ziemeļi). Vienādi poli atgrūž viens otru, bet pretēji pievelk. Šāda parādība notiek tāpēc, ka atsevišķiem priekšmetiem piemīt magnētiskais spēks.
 
Magnēti_Магниты_Magnets_kopā.png
Priekšmeti, kas satur dzelzi vai niķeli, savstarpēji iedarbojas ar spēku, ko sauc par magnētisko spēku.
shutterstock_480073048.jpg
​​ 
Elastības spēks
 
Kāpēc gumija pēc izstiepšanas atkal saraujas? Gumijai piemīt elastības spēks. Jo vairāk gumiju izstiepj, jo straujāk tā atkal saraujas sākotnējā lielumā. Elastības spēks piemīt arī atsperēm. Ja atsperes ievieto gultā, tās saspiežas, kad tām uzguļas cilvēks. Kad cilvēks pieceļas no gultas, atsperes atgriežas sākotnējā lielumā.
 
Gumija.jpg
Elastības spēks ir spēks, kas pēc iedarbības beigām liek ķermenim atgriezties sākotnējā stāvoklī.
Elastības spēku var izmantot, lai iekustinātu ķermeņus. Piemēram, lecot uz batuta, ir vieglāk palēkties uz augšu.
 
 Bērni uz batuta.jpg
 
Berzes spēks
 
Kāpēc ledus ir slidens? Ledus ir ļoti gluds. Tāpēc mūsu apavi vai slidas pie ledus neaizķeras, bet slīd.
 
Slidotāji.jpg
 
Lai varētu pārvietoties pa ledu, cilvēki uz apledojušām ielām kaisa smiltis vai sīkus akmentiņus. Tie pārklāj ledu, veidojot grumbuļainu virsmu. Pa šādu virsmu var vieglāk pārvietoties, apavi neslīd. Starp grumbuļaino virsmu un apaviem veidojas saķere jeb berze.
Berzes spēks ir spēks, kas darbojas pretēji kustības virzienam un bremzē kustību. Berze darbojas starp jebkuriem diviem ķermeņiem, kas saskaras.
Piemēram, pateicoties berzei starp ādu un priekšmetu, mēs varam noturēt rokās zīmuli. Berzes spēks kavē ātri pārvietoties, traucē pārbīdīt smagus priekšmetus. Tomēr berzes spēks palīdz nepaslīdēt uz ledus, apturēt mašīnu un sasiet mezglus.
 
shutterstock_1694682256.jpg shutterstock_132454997.jpg
 
Vilcējspēks
 
Vējš pūš buru laivas burās, ceļotājs velk koferi, zēns brauc ar velosipēdu. Visos šajos piemēros tiek pielikts spēks, lai notiktu kustība un to nodrošina vilcējspēks.  
 
Shutterstock_1254455509.jpg Shutterstock_2157894301.jpg
Vilcējspēks ir spēks, kas rada un uztur kustību.
Braucot ar automašīnu, jo lielāks vilcējspēks, jo ātrāk mašīna kustas. Atceries, ka ir spēki, kas kavē kustību, piemēram, berzes spēks. Mašīnai traucē kustēties šis berzes spēks, ko rada riepu saķere ar asfaltu, kā arī gaisa pretestība. Riepu forma un mašīnas forma tiek veidota tā, lai berzes spēku samazinātu.
 
YCUZD_2400706_6415_mašīna ar bultiņām.png