Pusaudža vecumā ar cilvēka ķermeni, emocijām un prātu notiek lielas izmaiņas. Rezultātā bērni pakāpeniski kļūst par pieaugušajiem. Straujākās izmaiņas parasti parasti meitenēm notiek 10-13 gadu vecumā, bet zēniem 12-14 gadu vecumā. Straujāko izmaiņu laiku bieži sauc par pubertāti.
Meitenes
Pubertātes laikā redzamākās izmaiņas skar meitenes ķermeni. Viņa strauji izstiepjas augumā, platāki kļūst gurni. Augums pamazām iegūst sievišķīgas aprises. Izmaiņas meitenēm sākas dažādā vecumā. Tāpēc vienlaicīgi vienā klasē ir meitenes, kuru ķermenis jau sācis mainīties, un meitenes, kuru ķermenī izmaiņas vēl nav sākušās. Par to nav jāsatraucas.
Attīstoties krūtīm, vairums meiteņu šajā laikā uztraucas par krūšu izmēru, vienām nepareizs šķiet to atšķirīgais izmērs, citām − forma. Ir pilnīgi normāli, ja augšanas laikā viena krūts ir lielāka par otru, ar laiku abu izmēri izlīdzināsies. Taču tās var būt atšķirīgas arī visa mūža laikā. Meitenei padusēs sāk augt matiņi, apmatojums parādās arī ap dzimumorgāniem. Parādās pinnes, aug visi pastāvīgie (kaula) zobi, palielinās iekšējie un ārējie dzimumorgāni.
Šajā vecumā pastiprinās svīšana, aktivizējas tauku dziedzeri, āda kļūst taukaina. Ļoti svarīgi ir ievērot higiēnu - regulāri mazgāties, tīrīt sejas ādu, rūpēties par zobiem. Jāizvēlas apģērbu, kas ir elpojošs, atbilstošs gadalaikam un aktivitātēm. Īpaši bīstami ir aukstā laikā vilkt pārāk plānas vai īsas drēbes. Apsaldējot urīnpūsli, var veidoties ilgstošas veselības problēmas.
Lielas izmaiņas meitenes dzīvē ienes mēnešreižu jeb menstruāciju sākšanās. Vairumam meiteņu menstruācijas sākas 12−14 gadu vecumā. Iesākumā mēnešreizes ir neregulāras, bet ar laiku cikls nostabilizējas un tās notiek reizi mēnesī. Vidēji menstruāciju ilgums ir 2−6 dienas.
Pirms menstruācijām ir iespējams nogurums, slikts garastāvoklis vai pat depresīvs noskaņojums, ko izraisa hormonālās izmaiņas, iespējamas arī sāpes menstruāciju laikā. Menstruāciju laikā jālieto higiēniskās paketes vai tamponus.
Pubertātes laikā meitenes kļūst emocionālas, viņām ir raksturīgas biežas garastāvokļa maiņas. Brīžiem meitenes kļūst nepamatoti raudulīgas, brīžiem nepamatoti jautras. Meitenes vēlas kļūt neatkarīgas, patstāvīgas, rodas vēlēšanās pamazām attālināties no ģimenes. Tāpēc dažkārt viņas strīdas ar vecākiem un citiem pieaugušajiem. Pubertātes laikā meitenēm rodas izteikta vēlme pēc vienaudžu draudzības. Viņas bieži satraucas par savu izskatu.
Ja meitenei šķiet, ka viņas attīstība nenotiek kā vajadzētu, ja bieži ir nomākts garastāvoklis, noteikti par to jārunā ar pieaugušajiem, kam var uzticēties.
Zēni
Tāpat kā meitenēm, arī zēniem redzamākās izmaiņas vispirms skar ķermeni. Zēni stiepjas garāki, platāki kļūst pleci. Augums pamazām iegūst vīrietim raksturīgās formas. Arī zēnu attīstība nesākas visiem vienlaicīgi. Tāpēc klasē vienlaicīgi ir gan gari zēni, gan tādi, kuriem izmaiņas vēl nav sākušās.
Izmaiņas sagaida zēna balsi – tā piedzīvo balss lūzumu un kļūst zemāka. Uz ķermeņa dažādās vietās parādās apmatojums – uz sejas, padusēs un pie dzimumlocekļa pamatnes. Tāpat apmatojums var kļūt izteiktāks uz rokām un kājām, kā arī citām ķermeņa daļām. Parādās pinnes, aug visi pastāvīgie (kaula) zobi un attīstās muskulatūra.
Taču tas vēl nav viss – pārmaiņas skar arī dzimumorgānus. Dzimumloceklis kļūst resnāks un garāks, lielākas un tumšākas kļūst arī oliņas jeb sēklinieki. Pubertātes laikā sēkliniekos sāk veidoties sēkla. Zēna seksuālajam briedumam raksturīga erekcija - dzimumloceklis dažādās situācijās piebriest. Tiklīdz sāk veidoties sperma, zēns var kļūt par tēvu.
Līdz ar pubertātes iestāšanos ir ieteicams pievērst lielāku uzmanību higiēnai. Šajā laikā zēni sāk vairāk svīst. Sviedriem iestāvoties, parādās nepatīkams aromāts. Ir svarīgi mazgāties katru dienu, arī pēc sporta nodarbībām. Mazgājoties īpaša uzmanība jāpievērš dzimumorgāniem. Ikdienas mazgāšanās, atvelkot dzimumlocekļa priekšādiņu, ir obligāta.
Pubertātes laikā zēniem problēmas var radīt viņu tēla ārējās izmaiņas,savas ārienes novērtēšana. Šajā vecumā ir raksturīgs uzskats, ka auguma proporcijām ir jāatbilst noteiktiem savā grupā pieņemtiem etaloniem.
Zēni pubertātes laikā kļūst nesavaldīgi, vēlas kļūt neatkarīgi un patstāvīgi. Tāpēc zēniem piemīt vēlēšanās pamazām attālināties no ģimenes, un viņi var strīdēties ar pieaugušajiem. Puišiem šķiet, ka pieaugušie viņus ierobežo. Vēlēšanās pēc piedzīvojumiem, vēlme riskēt zēniem ir spēcīgāka nekā meitenēm.