Galaktikas ir milzīgas zvaigžņu kopas.
Zvaigžņu skaits tipiskā galaktikā ir no 10 miljoniem līdz vienam triljonam. Galaktikas sastāv ne tikai no zvaigznēm, bet arī no planētām, planētu pavadoņiem, gāzes, putekļiem, un, iespējams, no tā sauktās tumšās matērijas, kas turas kopā gravitācijas ietekmē, un rotē ap kopīgu centru. Ir uzskats, ka daļai galaktiku centru veido melnie caurumi.

Ir trīs galvenie galaktiku veidi — eliptiskās galaktikas, spirālveida galaktikas un neregulāras formas galaktikas.

Vārds 'galaktika' ir cēlies no mūsu Galaktikas — Piena Ceļa nosaukuma — no grieķu vārda gala, kas nozīmē 'piens'.
 
Mēs dzīvojam zvaigžņu sistēmā, ko sauc par Piena Ceļu. Tā ir tipiska spirālveida galaktika. Tajā atrodas aptuveni 200 miljardi zvaigžņu. Paskatoties uz Galaktiku no malas, tas izskatās kā plāns disks ar biezāku centrālo sablīvējumu.

Skatoties Galaktiku no augšas, var redzēt spirālzarus, kas atzarojas  no centra.
 
Galaktika.jpg

Mūsu Galaktikas diametrs ir 100 tūkstoši gaismas gadu. Galaktikas centrālā daļa atrodas Strēlnieka zvaigznāja virzienā. To tā kārtīgi nevar saskatīt, jo skatu aizsedz gāzu un putekļu mākoņi. Zinātnieki uzskata, ka Galaktikas kodolā atrodas melnais caurums.
 
Saule un tās sistēma atrodas Galaktikas diska nomalē  Oriona spirālzarā. Skatoties no mūsu planētas, visvairāk Galaktikas zvaigžņu ir iespēja redzēt Piena Ceļā, kurš stiepjas pār visu debess jumi kā blāva, miglaina josla un tā veido vāji gaismas ražojošas zvaigznes. 
 
Šis video tev palīdzēs saprast, cik lieli ir debess ķermeņi, kas veido Piena ceļa galaktiku, un radīs priekšstatu par galaktiku daudzumu kosmosā (angļu valodā).