Cilvēki kopš seniem laikiem zīmē apkārtnes plānus vai lielāku teritoriju kartes. To jau mācījies tēmā "Orientēšanās". Bet kā pēc plāna vai kartes saprast, kāda ainava (mežs, tuksnesis, pļavas vai cita) ir raksturīga konkrētajai vietai?
 
Ainavu izvietojums ir redzams kartēs
Aplūko attēlu no vietnes Google Earth (ja vēlies, to var bez maksas instalēt tavā datorā šeit):
 
earth1.png
 
Kartē ir pieņemts ūdeņus atainot zilā krāsā, mežus un pļavas - zaļā, tuksnešus - brūnā, bet ledājus baltā krāsā. Protams, lai saprastu, kādas pasaules vietas šajā kartē ir redzamas, jāmāk kartē noteikt kontinentus pēc to apveida. Vēl jāatceras, ka kartes augšpusē ir ziemeļi, apakšā - dienvidi, pa kreisi - rietumi, pa labi - austrumi.
 
Tātad konkrētajā kartē var redzēt, ka Āfrikas ziemeļos ir tuksneši, bet dienvidos - meži vai zālāji. Eirāzijas rietumos un ziemeļos ir meži, bet austrumos un dienvidos - tuksneši. Kā balsts laukums redzama ledājiem klātā Grenlande. Zilā krāsā rietumos (kreisajā pusē) ir Atlantijas okeāns, bet austrumos (labajā pusē) - Indijas okeāns.
 
Precīzāk ainavas var attēlot plānā
topografiskie_apzimejumi.gif
plans.JPG
 
Plānā redzams, ka Brocēnu ezera piekrastē atrodas pļavas un meži - austrumu pusē jauktu koku mežs, kurā pārsvarā aug egles un bērzi, bet dienvidu pusē - lapu koku mežs, kurā pārsvarā aug bērzi un alkšņi. Plānā attēlotajā teritorijā ir vairākas dzīvojamās mājas, piemēram, "Kalnāji",  "Kalniņi", "Dzintari" un "Noras". Teritorijas austrumos ir nelieli dīķīši un augļu dārzi, tek upe. Upes krastos ir nelielas pļavas.
 
Līdzīgi pēc plāna var raksturot arī citas ainavas.
 
Atsauce:
Google Earth
www.lielvards.lv/pub/download.php?id=51
http://geometrs.lv/pakalpojumi/situacijas-plani/