Dzīvnieku uzvedība ir sugai raksturīgas darbības dažādās situācijās.
Piemēram, suns rej, ieraugot svešiniekus savā teritorijā.
 
Kāpēc cilvēkam būtu jāzina, kāda ir dzīvnieku uzvedība?
 
Zinot svarīgāko par dzīvnieku uzvedību, mēs daļēji varam paredzēt viņu turpmāko rīcību. Piemēram, ja suns luncina asti, tas ir priecīgs, draudzīgs. Ja asti vicina kaķis, tas ir dusmīgs un var uzbrukt.
 
dog_1918184c.jpg
 
Svarīgi!
Atceries!
Dzīvnieks var kļūt agresīvs cilvēkam negaidītā brīdī. Esi piesardzīgs saskarsmē ar dzīvniekiem, īpaši - ar svešiem!
Nekad netuvojies sunim, kad viņš ēd!
 
Mājdzīvnieki
Cilvēks aprūpē mājdzīvniekus dažādu iemeslu dēļ - kā mājas mīluli, sargu, palīgu medībās vai saimniecībā. Laukos mājdzīvniekus audzē, lai iegūtu olas, pienu un gaļu.
 
Uzņemoties atbildību par jebkuru mājdzīvnieku, cilvēkam ir jānoskaidro, kādas ir sugai raksturīgas uzvedības īpašības, kā pareizi dzīvnieku jābaro, jāaprūpē un jāaudzina. Ja mājdzīvnieks netiek audzināts, viņš var apdraudēt gan cilvēkus, gan citus dzīvniekus.
 
a.aaa-security-army-Cat-Dog.jpg
Pareizi audzināts mājdzīvnieks savam saimniekam var sagādāt daudz priecīgu brīžu.
 
Savvaļas dzīvnieki
Mūsu mājvietu tuvumā ir sastopami daudzi dzīvnieki - kukaiņi, putni, zīdītāji. Arvien biežāk cilvēku dzīvesvietu tuvumā parādās arī dzīvnieki, kuri parasti mājo mežos - meža cūkas, lapsas.
 
Lai cilvēki un savvaļas dzīvnieki viens otru neapdraudētu, jāatceras galvenās likumsakarības:
  • Savvaļas dzīvnieki parasti izvairās no satikšanās ar cilvēkiem. Ja cilvēks savā  tuvumā pamana meža dzīvnieku, jārada troksnis, lai dzīvnieks viņu pamanītu, bet nejustos apdraudēts. Parasti šādā situācijā meža dzīvnieks aizbēgs.
  • Savvaļas dzīvnieki kļūst agresīvi, ja jūtas apdraudēti, ja cilvēks tuvojas to mājoklim vai mazuļiem. Šādā situācijā cilvēkam lēni jādodas pretējā virzienā, paturot acīs savvaļas dzīvnieku, lai pamanītu izmaiņas tā uzvedībā. Nedrīkst skriet, jo tad cilvēks dzīvnieka uztverē kļūs par vājāko, upuri, kuram jāuzbrūk.
  • Nedrīkst pieskarties nevienam savvaļas dzīvniekam - ne dzīvam ne mirušam. Savvaļas dzīvnieki ir daudzu slimību pārnēsātāji. Ja ir notikusi saskare ar savvaļas dzīvnieku, pēc iespējas ātri jāvēršas pie mediķiem, īpaši - ja dzīvnieks ir iekodis vai uz cilvēka ādas nonākušas dzīvnieka siekalas.
mezacukas-brivibas-iela-5-45620528.jpg
 
Dzīvnieki zooloģiskajos dārzos
Mūsdienīgos zooloģiskajos dārzos dzīvnieku mājvietas tiek iekārtotas tā, lai tie justos pēc iespējas tuvu dabiskajiem apstākļiem. Iežogojumi zoodārzos vairāk paredzēti cilvēku, nevis dzīvnieku drošībai.
 
Tā kā zoodārzos dzīvniekus aprūpē cilvēki, šiem dzīvniekiem bieži vien zūd dabiskās bailes no cilvēka. Ja cilvēks pārāk tuvu pietuvojas iežogojumam, dzīvnieks var uzbrukt. Tāpēc zoodārzos noteikti jāievēro drošības norādījumus.
 
Lai nekaitētu zoodārza dzīvniekiem, tos nedrīkst barot. Bieži produkti, kuri mums šķiet garšīgi, dzīvniekiem var radīt veselības problēmas vai pat tos nogalināt.
 
Lai dotu iespēju apmeklētājiem pieskarties dzīvniekiem un tos pabarot, Rīgas zooloģiskajā dārzā ir izveidota lauku sēta. Tur īpašos barības automātos ir tieši lauku sētas dzīvniekiem piemērota barība.
 
lauku_seta.jpg
 
Atsauce:
http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/8569168/Dogs-can-instinctively-sense-a-friendly-face.html
http://www.jokeroo.com/pictures/cats/919030.html
http://www.delfi.lv/temas/mezacukas-riga/
http://rigazoo.lv/public/28769.html