Zvaigžņu pētīšana
Noteikti tu esi skatījies debesīs vēlu vakarā. Tajās var redzēt daudz spožu punktu - zvaigžņu. Zvaigznes nav iespējams saskaitīt. Ja tu paskatīsies uz kādu zvaigzni caur binokli, tad ieraudzīsi daudz citu zvaigžņu, kuras pirms brīža nespēji saskatīt. Ja tu novērosi zvaigznes caur teleskopu, tad atklāsi vēl citas neredzētas zvaigznes.
Svarīgi!
Zvaigznes pēta zinātnieki astronomi. Zvaigžņu pētīšanai viņi visbiežāk izmanto sarežģītas ierīces - teleskopus. Par to tu vairāk vari izlasīt šeit.
Zvaigznāji
Visā pasaulē astronomi ir vienojušies, ka saglabās un lietos senos zvaigžņu un zvaigznāju nosaukumus. Tāpēc zvaigznāju nosaukumi latīņu valodā ir vienādi visā pasaulē.
Zvaigžņu kartes
Zvaigžņu karte ir izveidota, iezīmējot tajā spožākās zvaigznes. Bieži zvaigžņu kartēs tiek iezīmēti arī zvaigznāji. Tas palīdz vieglāk atpazīt zvaigznes.
Zvaigžņotās debesis parasti sāk iepazīt ar Lielā Lāča zvaigznāju. Dažviet to sauc arī par Lielajiem Greizajiem Ratiem jeb Lielo Kausu.
Palūdz lai kāds tev zvaigžņotajās debesīs palīdz sameklēt šo zvaigznāju! Lai atrastu Polārzvaigzni, turpini iedomāto līniju, kas savieno malējās zvaigznes, uz augšu! Ievēro attālumu starp malējām zvaigznēm! Atliec piecus attālumus uz iedomātās līnijas! Tur atrodas Polārzvaigzne. Tā ir spožākā zvaigzne Mazā Lāča zvaigznājā.
Mazā Lāča zvaigznāju sauc arī par Mazajiem Greizajiem Ratiem vai Mazo Kausu.
Iztēlē savieno Lielā Lāča galējo zvaigzni ar Polārzvaigzni! Šīs līnijas turpinājums iet caur Kasiopejas zvaigznāja vidu. Kasiopeja atgādina stipri izstieptu M vai W burtu.
Virziena noteikšana pēc zvaigznēm
Atsauce:
http://starzology.blogspot.com/2009/01/polaris-north-star-stays-steady.html