Nierakmeņu galvenā sastāvdaļa ir kalcija oksalāts \(\mathrm{CaC_2O_4}\). Kalcija oksalāts veidojas, ja kalcija jonu \(\mathrm{Ca^{2+}}\) un oksalātjonu koncentrācija urīnā ir pārāk liela. Savukārt magnija jonu \(\mathrm{Mg^{2+}}\) klātbūtne samazina šīs reakcijas ātrumu.
 
Lai noteiktu kalcija jonu koncentrāciju urīnā, analizēja urīna paraugu, kura tilpums ir \(\mathrm{50,00}\) \(\mathrm{mL}\). Magnija un kalcija jonus izgulsnēja nešķīstošu sāļu \(\mathrm{CaC_2O_4}\) un \(\mathrm{MgC_2O_4}\) formā. Karsējot nešķīstošos sāļus \(\mathrm{CaC_2O_4}\) un \(\mathrm{MgC_2O_4}\), tie pārvērtās par kalcija karbonāta \(\mathrm{CaCO_3}\) un magnija oksīda \(\mathrm{MgO}\) maisījumu, kura masa bija \(\mathrm{0,0433}\) \(\mathrm{g}\). Turpinot karsēt šo maisījumu augstākā temperatūrā, ieguva \(\mathrm{MgO}\) un kalcija oksīda \(\mathrm{CaO}\) maisījumu, kura masa bija \(\mathrm{0,0285}\) \(\mathrm{g}\).
 
Nosaki kalcija jonu masas koncentrāciju (\(\mathrm{mg/L}\)) urīna paraugā! Parādi risinājuma gaitu, lietojot lielumu apzīmējumus un mērvienības!
 
γCa2+=img/L
 
Atsauce:
https://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2020/vidussk/12kl_kimija.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!