Strāvas stiprums ir fizikāls lielums, kas vienāds ar elektrisko lādiņu, kas laika vienībā izplūst caur vada šķērsgriezumu.
YCUZD_240406_5656_4.svg
Ievēro - norunātais strāvas virziens neatbilst elektronu kustības virzienam. Elektroni dodas no (-) uz (+), bet strāvas virziens ir pieņemts pretējs.
Parasti spriegumu salīdzinām spriegumu ar upes straumi. Straume arī ir plūsma, kura pastāv, jo ūdens tek no augstākas vietas uz zemāku (pastāv augstuma starpība). Šī starpība nodrošina upes kritumu un uztur upes tecējumu visā tās garumā. Taču svarīgs ir ne tikai aizsprosta augstums, bet arī, cik daudz ūdens tek tam pāri, t.i. straumes stiprums, kas atkarīgs no ūdens masas. Līdzīgi ir ar elektrisko strāvu. Jo lielāks elektrisko lādiņu daudzums laika vienībā izplūst cauri strāvas vadītāju, jo lielāks ir strāvas stiprums.
 
Strāvas stiprumu apzīmē ar I, tā SI vienība ir ampērs (A).
1 mikroampērs = 0,000\ 001A
1 miliampērs (mA) = 0,001A
1 kiloampērs (kA) = 1000A
Viens ampērs ir ļoti liela strāvas stipruma vienība. Piemēram, dzīvokļa elektriskajā tīklā degošai 15 W kvēlspuldzei cauri plūst aptuveni 0,07 A stipra strāva. Elektriskajā veļas mazgājamā mašīnā strāva var sasniegt 10 A, bet kabatas kalkulatora darbināšanai pietiek ar 0,001 A.

Strāvas stipruma aprēķināšanas formula ir:
I=qt, kur
q - lādiņš (mērvienība ir kuloni (C),
t -laiks (mērvienība sekundēs).
Taču šī formula nav pamatskolas standartā.
Ja lādētās daļiņas plūst vienā virzienā - no strāvas avota viena pola uz otru polu, tad to sauc par līdzstrāvu. Piemēram, baterijās un akumulatoros.
 
Maiņstrāva ir strāva, kuras stiprums un virziens periodiski mainās.
Sadzīves elektrotīklā izmanto maiņstrāvu ar spriegumu 220 V un 50 Hz frekvenci (Eiropas standarts). Tas nozīmē, ka strāva 1 sekundē 50 reižu plūst vienā virzienā un 50 reižu otrā virzienā. Maiņstrāvas avotam nav polu. Daudzās elektroierīcēs ir speciāls bloks, kas maiņstrāvu pārvērš līdzstrāvā (televizoram, datoram u.c.).
Svarīgi!
Strāvas stiprums, kas lielāks par 0,05 A, ir bīstams cilvēka dzīvībai!
Būtisks ir ne tikai strāvas stiprums, bet arī strāvas plūšanas ilgums caur cilvēka ķermeni un strāvas plūšanas ceļš. Piemēram, ja maiņstrāvas (50 Hz) stiprums ir vairāk kā 10 mA, tad pieliktas rokas cilvēks pats vairs nespēj atraut no strāvas.
Svarīgi!
Sniegt palīdzību elektrotraumas gadījumā ir ļoti bīstami, jo gan cilvēka ķermenis, gan zeme, gan slapja grīda vada elektrību. Bojā var iet arī glābējs! Kā rīkoties? Atslēdz elektrību! Zvani 112!