PIRMĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Mātes plate
Sistēmblokā atrodas mātes plate (pamatplate, sistēmplate, motherboard). Uz tās atrodas procesors, operatīvā atmiņa, speciālas ligzdas, pie kurām pievieno dažādu ierīču vadības shēmas (tīkla karti, skaņas karti utt.), kā arī citi elementi, kas nodrošina datora darbu.
Mūsdienās mātesplatēm ir daudz visādu iebūvētu funkciju un tās ir galvenais faktors datora uzlabošanas iespējām.
Mātesplate pati par sevi ir nekam nederīga, bet dators bez tās nevar darboties. Mātesplates galvenais uzdevums ir saistīt kopā procesoru ar visām pārējām datora komponentēm. Viss, kas darbina datoru, vai uzlabo tā darbību, ir vai nu mātesplates sastāvdaļa, vai arī ir pievienots tai izmantojot portu, vai slotu.
Mātesplatei ir četras būtiskas sastāvdaļas:
- procesora ligzda: nosaka kādu procesoru var ievietot mātesplatē.
- čipsets ir daļa no mātesplates loģiskās sistēmas un ir veidots no divām daļām – ziemeļtilta un dienvidtilta. Šie divi tilti savieno CPU ar pārējām datora daļām.
- BIOS mikroshēma kontrolē lielāko daļu datora pamatfunkciju un datoram startējoties veic paš-testu.
- reālā laika pulksteņa mikroshēma: tai ir nepieciešama baterija un tā uztur sistēmas pamatuzstādījumus un sistēmas laiku.
Pamatplates galvenie raksturojošie lielumi ir:
Pamatplates galvenie raksturojošie lielumi ir:
- sistēmas kopne (system bus) pa kuru notiek informācijas apmaiņa starp dažādiem datora funkcionālajiem blokiem (procesoriem, atmiņu, pieslēgvietām, ārējo ierīču vadības ierīcēm u. c.) Sistēmas kopnes galvenie raksturojošie lielumi ir datu pārraides ātrums, kuru mēra megahercos (MHz) un platums (vienlaikus pārsūtāmo bitu skaits);
- čipsets (chipset) jeb mikroshēmu komplekts, kas nodrošina datu apmaiņu ar ārējām ierīcēm;
- paplašināšanas slotu skaits un tips.
Paplašināšanas slotu skaits un tipi ir atkarīgi no mātes plates ražotāja un izmantotā mikroshēmu komplekta ierobežojumiem.
Uz mātesplates parasti ir atrodami šādi porti un sloti:
- Peripheral Component Interconnect (PCI)- šie sloti ir paredzēti visa veida paplašinājuma kartēm – video, audio, tīkla u.c.;
- Accelerated Graphics Port (AGP) – slots paredzēts tikai video kartēm;
- Integrated Drive Electronics (IDE) – cieto disku interfeiss;
- Universal Serial Bus (USB) un Firewire – šie porti paredzēti ārējo periferiālo iekārtu pieslēgšanai – printeri, skeneri, digitālās kameras, u.c. FireWire tiek izmantots, lai pie datora pieslēgtu video un foto kameras safilmētā vai safotografētā materiāla ierakstīšanai cietajā diskā (HDD);
- Atmiņas sloti – paredzēti RAM;
- Seriālie un paralēlie porti: agrāk tos izmantoja peļu un printeru pievienošanai;
- PS/2 porti pelei un klaviatūrai.
Dažu ierīču vadību realizē ar papildu platēm (kartēm), ko iesprauž pamatplates paplašinājuma ligzdās (slotos). Paplašināšanas jeb izvēršanas plates (expansion card) izmanto, lai paplašinātu datora funkcionālās iespējas un palielinātu tā veiktspēju.
Citas ierīces, piemēram, cieto disku, pamatplatei pieslēdz ar kabeļiem.
Uz jaunākajām mātesplatēm ir atrodami tādi tehniskie jauninājumi kā:
- Redundant Array of Independent Discs (RAID) kontrolieri, kas ļauj pieslēgt datoram vairākus diskus dažādās kombinācijās (piemēram, 3 diski tiek izmantoti kā viens liels, vai arī – vienu disku izmanto kā otra diska kopiju);
- PCI Express ir jaunākie sloti, kas drīz vien aizstās AGP un vecos PCI slotus.
- gandrīz visām mātesplatēm tagad ir iebūvētās audio un tīkla kartes, dažkārt arī video.
- gandrīz visām mātesplatēm tagad ir iebūvētās audio un tīkla kartes, dažkārt arī video.
Atsauce:
Informācijas tehnoloģijas pamatjēdzieni. 1. modulis. Pasniedzēja grāmata. / Viestura Vēža redakcijā – Rīga: Latvijas Universitāte, 2006. – 123 lpp.: il. – izmantotā literatūra: 14. - 15. lpp.