Augu sastāvā ietilpst daudzi ķīmiskie elementi. Daži no tiem - makroelementi - augiem nepieciešami lielākos daudzumos, bet citi - mikroelementi - ļoti niecīgos daudzumos.
Pie makroelementiem pieder slāpeklis, fosfors, kālijs, kā arī kalcijs, ogleklis, skābeklis, ūdeņradis, sērs, magnijs u.c.
Mikroelementi ir dzelzs, mangāns, bors, varš, cinks, molibdēns, kobalts u.c.
Attēlā: augiem nepieciešamie mikroelementi un makroelementi
Svarīgi!
Augiem visvairāk vajadzīgi trīs elementi - slāpeklis, fosfors un kālijs.
Slāpeklis augiem nepieciešams olbaltumvielu un vitamīnu veidošanai. Augiem, kuriem trūkst slāpekļa, lapas ir gaiši zaļas vai dzeltenas.
Fosfors augos sastopams organisko savienojumu sastāvā, kā arī dažādu sāļu veidā. Fosfors ietilpst vielās, kuras veido šūnu kodolus. Daudz fosfora satur ziedi un sēklas. Fosfors veicina ziedu un sēklu veidošanos.
Kālijs visvairāk sastopams jaunajās augu daļās. Tas intensificē fotosintēzi un ogļhidrātu veidošanās procesus. Kālijs veicina cietes uzkrāšanos graudos un kartupeļu bumbuļos, kā arī cukura uzkrāšanos cukurbiešu saknēs. Graudaugiem kālijs veicina spēcīgāku stiebru attīstību, tāpēc tie kļūst izturīgāki pret veldrēšanos. Kālijs palielina augu salcietību.
Attēlā: "Vito"- minerālmēsli
Daudzi minerālmēsli satur tikai vienu barības elementu. Tādus minerālmēslus sauc par vienkāršiem minerālmēsliem. Daudz vērtīgāki ir minerālmēsli, kuri satur divus vai pat visus trīs galvenos augu barības elementus (\(\mathrm{N}\), \(\mathrm{P}\), \(\mathrm{K}\)). Tādus minerālmēslus sauc par kombinētajiem minerālmēsliem.
Atsauce:
http://spodriba.lv/musu-produkti/darzam/vito-pilnmeslojums-darzeniem-un-pukem-2/
R.Rudzītis, F.Feldmanis Ķīmija pamatskolai 162-163 lpp