Svarīgi!
Neviena būve nav uzceļama bez cementa izmantošanas. Varētu pat teikt, ka tā būvobjektos ir saistviela Nr.1. Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā ne tikai parasto, bet arī bezklinkera cementu, kas ir noturīgs pret agresīvām vidēm.
Tradicionālās cementa ražošanas tehnoloģijas ietver sevī klinkera izgatavošanu. Tas ir granulēts maisījums no malta kaļķakmens un māliem, kas uzkarsēts 1400 grādu temperatūrā. Pie šīs tehnoloģijas negatīvajām īpašībām jāmin augstā energoietilpība un negatīvā ietekme uz apkārtējo vidi. Tāpēc laika gaitā radīta alternatīva - tā dēvētā bezklinkera cementa ražošanas tehnoloģija. Tajā izpaliek klinkera izgatavošana augstā temperatūrā, kas ļauj daudzkārt samazināt enerģijas patēriņu un līdz ar to arī izdevumus. Tādā veidā bezklinkera cementa ražošanas tehnoloģija samazina materiāla izgatavošanas pašizmaksu.
Attēlā: Cementu sajaucot ar ūdeni un smiltīm, iegūst betonu
Analogs
Bezlinkera izstrādājums ir izdedžu-sārmu cements, kuru var izmantot tajos pašos objektos un darbos, kur parasto. Arī fizikāli-ķīmiskās īpašības ir analogas. Savukārt betons un java, kas gatavota no šāda cementa, izceļas ar izturību pat agresīvā vidē.
Šeit aprakstītā cementa pamatā ir izdedži, kas tiek iegūti, sakausējot dažādus komponentus. Kā izejvielas var izmantot pelnu putekļus, vulkāniskos pelnus, pocolāna kaļķakmeni, kaļķakmens mālus, kalcija karbonātu vai dolomīta kaļķakmeni, minerālos atkritumus, kuru sastāvā ir kalcijs, alumīnijs un krams, smiltis u.c.
Tāpat der jau gatavi domnu izdedži, kas radušies čuguna ražošanas procesā.
Attēlā: Izejvielu iegūšana karjerā
Citi cementa veidi
Cementu var izgatavot arī uz speciālu hidraulisko izdedžu bāzes. Šis ražošanas process sastāv no trīs etapiem: kausēšanas, sakausējuma atdzesēšanas un samalšanas cementā.
Izejvielas tiek kausētas krāsnī, bet pirms tam uzkarsētas. Šī krāsns ir līdzīga stikla kausējamai krāsnij, un temperatūra tajā svārstās ap 1450 grādiem.
Pēc kausēšanas krāsnī sastāvu atdzesē un veic granulēšanu. Granulēšanas sistēma ar ūdens dzesēšanu nodrošina izdedžiem augstu reaktivitāti. Ūdens tiek pievadīts ar augstu spiedienu, kas nodrošina ātru masas dzesēšanu un augstu stikla daļiņu sastāvu. Pēc izvadīšanas no sistēmas iegūti sausi izdedži, kas gatavi tālākai izmantošanai. Ātrā atdzesēšana ļauj iegūt izdedžus ar ļoti augstām reakcijas spējām. Šāds granulāts var glabāties ļoti ilgi un nezaudēt savas īpašības.
Pēc tam atdzesētos, granulētos izdedžus smalcina. Iegūtais pulveris ir gatavs reaģēt ar ūdeni.
Atsauce:
http://www.majalv.lv/index.php?n=601&a=7492
http://www.ekozurnals.lv/index.php?menu=8&submenu=3&item=92
http://www.ekozurnals.lv/index.php?menu=8&submenu=3&item=92
http://www.majaplus.lv/?l=1&c=99
http://lv.wikipedia.org/wiki/Ekibastuza
http://www.industryprof.lv/public/?id=18&ln=lv
http://www.kbn-group.com/content.php/125-cement