4. uzdevums. Ūdens cietība. 24. jautājums
  
Viens no būtiskiem aspektiem, ar ko jārēķinās, sadzīvē lietojot ūdeni, ir tā cietība. Ar jēdzienu “ūdens cietība” pamatā ir saistāma ar divu jonu \(\mathrm{A}\) (no abiem lielākais atoma kārtas skaitlis) un \(\mathrm{B}\) (no abiem mazākais atoma kārtas skaitlis) esamība ūdenī.
  
Mūsdienās ūdens mīkstināšanai ērti un plaši tiek izmantoti jonapmaiņas sveķi – katjonīti. Kāda ūdens mīkstināšanai izmantojama katjonīta blīvums ir \(1,28\ \mathrm{g⋅cm^{-3}}\), un tā jonapmaiņas kapacitāte ir \(5,0\ \mathrm{mekv⋅g^{-1}}\). Ņemot vērā \(\mathrm{A}\) un \(\mathrm{B}\) lādiņu, \(1\ \mathrm{mmol}\) \(\mathrm{A}\) (vai \(\mathrm{B}\)) saistīšanai tiek patērēti \(2\ \mathrm{mekv}\) katjonīta.

Aprēķini, cik lielu tilpumu (\(\mathrm{m^3}\)) ūdens ar cietību \(3,5\ \mathrm{mmol⋅L^{-1}}\) (ļoti ciets ūdens) bez reģenerācijas ir spējīga mīkstināt filtru sistēma, kurā ir \(251\ \mathrm{L}\) šāda katjonīta, ja pieņem, ka ūdens mīkstināšanas efektivitāte ir \(100\ \%\)!
Rezultātu noapaļo līdz veseliem skaitļiem!
 
Atbilde: Vūdens \(=\) \(\mathrm{m^3}\)
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!