5. uzdevums. Trīskāršas problēmas... 27. jautājums
Kā oksidējošu reaģentu organiskajā ķīmijā mēdz izmantot kādas skābes vienvērtīga metāla jona sāli A. Praksē gan biežāk tīra A vietā izmanto trīskāršo sāli (nosauksim to par OX), kas patiesībā ir trīs sāļu A, B un C maisījums daudzuma attiecībā 2:1:1. Šis trīskāršais sāls satur 4 ķīmiskos elementus, turklāt gan A, gan B katrs satur visus 4 šos elementus, kamēr C satur 3 no tiem. Reducēšanās procesā A pārvēršas par B! Zināms, ka B un C veidojas attiecīgā metāla hidroksīda reakcijā ar sērskābi dažādās attiecībās.
Ķīmiķim Apsītim bija nepieciešams oksidēt dimetilsulfīdu \(\mathrm{(CH_{3})_{2}S}\) par dimetilsulfoksīdu \(\mathrm{(CH_{3})_{2}SO}\). Viņš zināja, ka dimetilsulfīds ar A reaģē attiecībā 1:1. Tā nu Apsītis \(0,800\ \mathrm{g}\) dimetilsulfīda pievienoja \(3,00\ \mathrm{g}\) trīskāršā sāls OX. Pēc reakcijas Apsītis noteica, ka tikai no dimetilsulfīda bija oksidēti. Apsītis saprata, ka ir pievienojis pārāk maz oksidētāja, lai oksidētu visu dimetilsulfīdu…
Pieņemiet, ka oksidēšanas reakcija notika bez blakusreakcijām, t.i, ar iznākumu! Pēc oksidēšanas iztvaicējot organiskās vielas, reakcijas traukā palikušo neorganisko sāļu B un C masa bija \(2,844\ \mathrm{g}\).
Uzraksti sāļu A, B un C ķīmiskas formulas!
Svarīgi!
Raksti formulu tā, lai vienā ailē būtu tikai viens elements vai viens indekss!
A formula ir
B formula ir
C formula ir
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!