Līdztekus āsiem, kuri tika pieminēti iepriekš, Āsgardā dzīvoja arī citi dievi.
Bragi
Skandināvu mitoloģijā - runas mākslas, dzejas dievs, viens no gudrākajiem āsiem. Odina un Frigas dēls, dievietes Idunas vīrs.
Attēlā - Iduna un Bragi
Bragi pārraudzībā atradās poēzijas medalus - svētais dzēriens, kas dāvāja gudrību, iedvesmu, īpašas dzejošanas prasmes. Medalus radās no auglības dieva Kvasīra, gudrākā no vāniem, asinīm un medus (Kvasīru nogalināja divi cvergi, pēc tam sajauca viņa asinis ar medu un noglabāja šo maisījumu drošā vietā; maisījums sarūga par medalu). Poēzijas medalus glabājās pie milža Sutunga. Odins ar viltu ieguva šo dzērienu, nogādāja to uz Āsgardu, pārlēja zelta traukos un atdeva savam dēlam Bragi glabāšanā. Uzskatīja, ka no tā laika talants tiek dots tikai izredzētajiem.
Bragi vienmēr attēloja kā vecu vīru ar garu bārdu (gudrības un pieredzes simboli), bieži vien rokās turot arfu.
Attēlā - Bragi
Skandināvi uzskatīja, ka, ja cilvēks kaut ko sola vai dod zvērestu un piesauc Bragi vārdu, tad tā bija droša zīme, ka solījums tiks turēts vai zvērests netiks lauzts. Arī jaunam valdniekam, pirms kāpšanas tronī, bija jādod svinīgs zvērests, kurš jāapstiprina, vienā elpas vilcienā iztukšojot īpašu dievam Bragi veltītu kausu.
Iduna
Skandināvu mitoloģijā - jaunības un nemirstības dieviete, dzejas dieva Bragi sieva. Idunas pārziņā atradās burvju āboli, kas āsiem ļāva saglabāt mūžīgu jaunību. Iduna uzturējās īpašā laukā ar burvju akām. Šajās akās atradās atdzīvinošais jaunības ūdens.
Attēlā - Iduna un burvju āboli
Mīti vēsta, ka Idunu un viņas burvju ābolus ar dieva Lokija palīdzību nolaupīja milzis Tjaci. Viņas prombūtnes laikā āsi sāka novecot, tādēļ viņi lika dievam Lokijam dievieti izglābt un atvest atpakaļ uz Āsgardu. Lokijs aizņēmās no dievietes Freijas piekūna ādu, pārvērta Idunu par riekstu un atveda atpakaļ uz Āsgardu.
Attēlā - Iduna un Lokijs
Gefjuna
Skandināvu mitoloģijā - jaunavu, tikumības, auglības, pārpilnības dieviete. Šī dieviete asociējas ar zemkopību, nevainību, veiksmi. Odina dēla Skjelda sieva. Gefjunas pavadones bija mirušās meitenes, kuras mirušas kā jaunavas.
Mīti vēsta, ka Odins sūtījis Gefjunu uz ziemeļiem meklēt brīvu zemi. Zviedru karalis Gilvi ļāva Gefjunai paņemt sev tik daudz zemes platības, cik viņa spēs uzart vienā diennaktī. Gefjuna pārvērta savus četrus dēlus, kas viņai bija piedzimuši no milža, par vēršiem un uzarusi milzīgu zemes gabalu, kuru ievilkusi jūrā.
Attēlā - Gejfuna un viņas četri dēli ar zemi
Šo zemes gabalu Gefjuna nodēvēja par Zēlandes salu, mūsdienās - visapdzīvotākā Dānijas sala, kas atrodas Baltijas jūrā. Pēc šī notikuma Odins ļāvis Gefjunai precēties ar savu dēlu Skjeldu, no viņiem esot radusies dāņu karaļu Skjeldungu dinastija.
Heimdals
Skandināvu mitoloģijā - āsu un pasaules koka Igdrasila sargs, kurš dzīvo netālu no varavīksnes tilta, kas savieno Āsgardu ar Midgardu. Odina dēls. Heimdalu saista ar mirdzumu, viņa zobi esot no zelta. Viņam pieder zirgs Gulltops ar zelta krēpēm, zelta taure.
Heimdals spēj redzēt ļoti tālu gan gaismā, gan tumsā; viņam ir ļoti laba dzirde - viņš spējot dzirdēt zāli augam; Heimdalam nevajag daudz laika, lai izgulētos - viņam vajagot mazāk miega nekā putnam.
Attēlā - Heimdals un zelta taure
Tuvojoties Ragnarokam, Heimdals pūtīs zelta taurē un aicinās dievus uz kauju. Ragnarokā viņš cīnīsies ar dievu Lokiju, cīņas laikā abi ies bojā.
Loki jeb Lokijs
Skandināvu mitoloģijā āsu cilts dievs, jokdaris. Viltus un māņu dievs. Lokija rīcība bieži vien ir viltīga, ļaunprātīga. Lokijs prot mainīt savu izskatu, dzimumu, pārvēršoties par ko vien vēlas. Mītos Lokijs aprakstīts kā skaists, neliela auguma dievs. Viņš ir Odina pretmets, dievs - triksters.
Lokija sieva ir dieviete Sigina. Kad Lokijs, sodīts par to, ka ar viltu nonāvējis dievu Baldru, tika piekalts pie trim klintīm, Sigina viņu neatstāja. Virs piekaltā Lokija galvas tika piesieta čūska, kuras inde pilēja Lokijam uz sejas. Lai pasargātu vīru, Sigina virs Lokija sejas turēja trauku, kurā pilēja čūskas inde. Kad viņa aizgriezās, lai iztukšotu pilno indes trauku, inde pilēja Lokijam uz sejas; viņš sāpēs raustījās, tādējādi izraisot zemestrīces.
Attēlā - Sigina palīdz Lokijam, turot trauku čūskas indei
Ar dievieti Siginu Lokijam ir divi dēli - Nari un Narvi. No milzes Angrbodas Lokijam ir trīs bērni - vilks Fenrirs, Pasaules čūska Jormunganda, pazemes valstības valdniece Hēla.
Attēlā - Lokija un Angrbodas bērni
Lokijs saistīts ar ļoti daudziem mītiem, kuros lielākoties darbojas kā negatīvais varonis (piemēram, ar viltu nogalina dievu Baldru). Taču mīti vēsta, ka Lokijs esot darījis arī labus darbus, piemēram, izgudrojis zvejas tīklu. Citi dievi lūdza Lokija palīdzību, kad, lai atrisinātu problēmu, bija nepieciešams rīkoties viltīgi un atjautīgi.
Papildinformācija
Atsauce:
https://lv.wikipedia.org/wiki/Poēzijas_medalus
https://lv.wikipedia.org/wiki/Brāgi
https://lv.wikipedia.org/wiki/Iduna
https://lv.wikipedia.org/wiki/Gēvjona
https://lv.wikipedia.org/wiki/Heimdals
https://lv.wikipedia.org/wiki/Loki
https://lv.wikipedia.org/wiki/Sigina
Attēli:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bragi#/media/File:Idunn_and_Bragi_by_Blommer.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Bragi#/media/File:Bragi_by_Wahlbom.jpg
https://de.wikipedia.org/wiki/Idun#/media/File:Idun_and_the_Apples.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/I%C3%B0unn#/media/File:Loki_and_Idun_-_John_Bauer.jpg
https://fr.wikipedia.org/wiki/Gefjon#/media/File:Gefion_pfl%C3%BCgt_mit_ihren_Stieren_Seeland_by_Karl_Ehrenberg.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Heimdallr#/media/File:Heimdallr_by_Froelich.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Sigyn#/media/File:Loki,_by_M%C3%A5rten_Eskil_Winge_1890.jpg
https://fr.wikipedia.org/wiki/Loki#/media/File:Lokis_Gez%C3%BCcht.jpg