Gotu kultūra izveidojās Lielbritānijā, balstoties uz panku kustību. Gotu kultūra ir cieši saistīta ar gotisko roku, kas izveidojās 20. gadsimta 70. gadu beigās. Gotiskā roka mūzika ir drūma, dziesmu teksti - depresīvi. Kā spilgtākos šīs mūzikas izpildītāju piemērus var minēt tādas grupas kā "Bauhaus","The Cure","The Sisters of Mercy".
Gotiskā roka grupas "Fields of the Nephilim" solists
Gotiskā roka grupa "Fields of the Nephilim"
Gotiskais roks ietekmējies no tādiem mūzikas virzieniem kā pankroks, glemroks. Gotiskajam rokam raksturīgs salīdzinoši lēns temps, skaņdarbi sacerēti minora tonalitātē. No glemroka aizgūta priekšnesumu teatralizācija, jutekliska izpildījuma maniere, uzmanība pievērsta mūziķu skatuves tēlam. Uzstāšanās laikā visa uzmanība tika koncentrēta uz vokālistu, dziesmu teksti bija gari un vokālistam bija jāprot noturēt klausītāju uzmanība uzstāšanās laikā.
Pirmsākumos gotus uztvēra kā panku kustības daļu. Kas tieši ieviesis šādu jauniešu kultūras nosaukumu, nav iespējams pateikt, bet iespējams, ka nosaukumu ieviesuši mūzikas žurnālu žurnālisti. Ar vārdu "gotisks" (dažas no vārda "gotisks" nozīmēm angļu valodā ir rupjš, barbarisks, cietsirdīgs) viņi centās raksturot gotiskā roka melodiju vienkāršību un drūmumu.
Gotu kustības pārstāvjus vieno gotiskā mode un gotiskā mūzika. Gotu mode ir daudzveidīga, kā pamatiezīmi var minēt melnas krāsas apģērbu, īpašu atribūtiku un specifisku kosmētikas lietojumu. Par gotisko mūziku uzskata gotisko roku, dedroku (angliski - deathrock), darkveivu (darkwave - tumšais vilnis), arī gotisko metālu.
Gotiskā kultūra laika gaitā iespaidojusi masu kultūru, piemēram, gotu kultūra cieši saistīta ar vampīru tematiku, kura tiek atspoguļota gan literatūrā, gan kino. Lai arī šī kustība aizsākās kā jauniešu kustība, šīs kultūras pārstāvju vecums svārstās no 14 līdz 45 un vairāk gadiem.
Viens no gotu kustības pamatiem ir pasīvs, estētisks protests pret sabiedrībā valdošajiem stereotipiem. Gotu dzīvesstilu ietekmē nāves kults, interese par maģiju. Gots ir cilvēks, kurš cenšas atrasties ārpus sabiedrības, interesējas par neikdienišķo, gotam ir atšķirīgi, nekā sabiedrības vairākumam, uzskati par labo un skaisto.
Šīs kustības piekritējus vieno kopīgas rakstura iezīmes, piemēram, noslēgtība. Gotiem nepastāv vienota grupas saukļa, kas raksturotu šīs grupas uzskatus. Gotu kustībai pastāv savas normas un standarti, savi uzskati par reliģiju, īpaša vīrišķības un sievišķības izpratne, specifiskas savstarpējās attiecības.
20. gadsimta 80. gadu sākums tiek uzskatīts par gotu kustības izveides laiku. 80. gadu vidū un 90. gados gotu kustība ieguva lielu popularitāti, šai kustībai sāka veidoties dažādi gotu kustības atzari. Mūsdienās gotu kustība populāra Eiropā un Ziemeļamerikā, bet mazāk izplatīta Āzijā un Austrālijā.
Gotu kustības pārstāvji organizē dažādus pasākumus, kas veltīti gotu mūzikai. Piemēram, pasākums Lielbritānijā, Vitbijā. Pasākums, kura nosaukums ir Whitby Gothic Weekend, notiek divas reizes gadā. Šis pasākums ieguvis prestiža pasākuma reputāciju. Tā apmeklētāji ievēro gaumi un izsmalcinātību, izvēloties apģērbus šī pasākuma apmeklēšanai.
ASV lielu popularitāti guvis ikgadējais pasākums Convergence, kuru kopš 1995. gada organizē dažādās ASV pilsētās. Šo festivālu ieviesa gotu kustības pārstāvji, kuri savstarpēji kontaktējās internetā un nolēma organizēt pasākumu, lai varētu satikties reālajā dzīvē. Ar laiku šis festivāls guva lielu popularitāti un piesaistīja arī citus cilvēkus, kuri nebija gotu kultūras pārstāvji, tādēļ kopš 2006. gada tas tika pārveidots par slēgtu pasākumu tikai gotu kustības pārstāvjiem.
Dažādi festivāli, kas veltīti gotu mūzikai, notiek arī Vācijā, Polijā, Somijā.
Kopš 2010. gada gotu kustības pārstāvji 22. maijā atzīmē neformālus svētkus - Vispasaules gotu dienu.
Mode
Kustības pirmsākumos modi diktēja mūziķi, kuru viņu pielūdzēji centās atdarināt. No panku kustības goti aizguvuši pīrsingu, irokēzus. Daļa gotu iecienījuši 18.-19. gadsimta apģērbu stilizāciju.
Goti izmanto kosmētiku, lai iegūtu atbilstošo izskatu. Kosmētiku lieto gan sievietes, gan vīrieši. Lielākoties grimu uzklāj pirms pasākumu apmeklējumiem, nevis ikdienā. Seja tiek nopūderēta balta (lai imitētu mirušo bālumu), ar melnu acu zīmuli tiek akcentētas acis, tiek izmantota melna vai sarkana lūpu krāsa.
Lai radītu lielāku efektu, tiek izmantotas krāsainas kontaktlēcas (sarkanā, zaļā, dzeltenā krāsā, īpaši populāras ir melnas un baltas kontaktlēcas), mākslīgie ilkņi (tie raksturīgi vampīru stila piekritējiem).
Lielā cieņā ir arī pīrsings un tetovējumi.
Mati tiek krāsoti melni, dažkārt - spilgti balti, retāk - sarkani. Gan vīrieši, gan sievietes nēsā garus matus.
Apģērbā dominē melnā krāsa. Tas lielākoties ir augumam piegulošs. Viens no gotu apģērba elementiem - garš, melns ādas mētelis.
Ādas jakas, tērpu apkakles, jostas vai rokassprādzes rotā dzelkšņi.
Sievietes valkā korsetes, kas izgatavotas no samta, lateksa, ādas.
Svārku garums sniedzas līdz zemei.
Goti valkā augstus, smailus ādas zābakus, dažkārt smagus armijas tipa apavus uz augstas platformas.
Tērpu izvēlē sievietes - goti dažkārt iespaidojas no kinofilmu varoņiem - Mortīcijas Adamsas ("Adamsu ģimene"), Elvīras ("Elvīra - tumsas pavēlniece"), vīrieši - no vampīriem. Kopumā vīriešu tēlu veido gotu aristokrāts. Vīrieši valkā tā saucamos dzejnieka kreklus - balts krekls ar volāniem ap piedurknēm, apkakli, dažkārt tīkliņveida kreklus.
Dažkārt sievietes - goti tērpjas tā saucamajā "pasaku gotu" stilā, kad vizuāli cenšas atdarināt fejas, kas sastopamas ķeltu folklorā.
Japānā sieviešu - gotu stils saplūdis ar vietējo kontrkultūru, radot "gotiskās lolitas" tēlu. Šī stila pamatiezīmes - nevainīgs, infantils izskats. Lolitas tērpu raksturo 18.-19. gs. kleita līdz ceļgaliem ar kupliem apakšsvārkiem, rotāta ar mežģīnēm, maza cepurīte, dekoratīvs saulessardziņš un platformas kurpes ar noapaļotiem purngaliem. Lolitas tērps var būt gan melnos toņos, gan arī gaišos toņos (balti, rožaini toņi).
Gotu tērpu papildina metāliskas vai sudraba rotas lietas ar gotu kultūras simboliku. Ķēdes tiek izmantotas kā jostas, rokassprādzes vai kaklarotas.
Goti izmanto gan ēģiptiešu, gan kristiešu, gan arī ķeltu simbolus. Gotu atribūtiku veido ankhs (nemirstības simbols Senajā Ēģiptē), Ra acs, dažādi krusti (tai skaitā arī ķeltu krusts), sikspārņu un kraukļu attēli, dažādi maģiski un okulti simboli.
Ankhs
Ra acs (dēvēta arī par Hora aci)
Iecienīta ir pentagramma - piecstaru zvaigzne ar apli tai apkārt. Šī zvaigzne ir pagānu simbols ugunij, gaisam, ūdenim, zemei, garam.
Pentagramma
Ķeltu krusts
Tiek lietota arī apgrieztā pentagramma (šī zīme asociējas ar sātanisma kultu), astoņstaru zvaigznes (simbolizē haosu), nāves simboli - stilizēti kapakmeņi, zārki, galvaskausi.
Papildinformācija
Atsauce:
Attēli:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fields_of_the_Nephilim#mediaviewer/File:Carl_McCoy_od_Fields_of_the_Nephilim.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Fields_of_the_Nephilim#mediaviewer/File:Fields_of_the_Nephilim.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_fashion#mediaviewer/File:Whitby_goth_couple.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Mouvement_gothique#mediaviewer/Fichier:Lady_Amaranth.jpg
http://lv.wikipedia.org/wiki/Gotisk%C4%81_subkult%C5%ABra#mediaviewer/Att%C4%93ls:MarcUndReginaWGT2004.jpg
http://fr.wikipedia.org/wiki/Mode_gothique#mediaviewer/Fichier:Goth-p1010510.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ladygoth.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Lolita_fashion#mediaviewer/File:Classicloli.JPG
http://lv.wikipedia.org/wiki/Gotisk%C4%81_lolita#mediaviewer/Att%C4%93ls:Two_gothlolita.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Lolita_fashion#mediaviewer/File:Pink_gothlolita.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Ankh#mediaviewer/File:Ankh_%28SVG%29_01.svg
http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_of_Horus#mediaviewer/File:Eye_of_Horus_bw.svg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emb-37.svg