Teksts nav tikai reklāma vai veikala uzraksti, tas ir arī domu kopums. Tekstu veido teikumi, kuri savstarpēji viens otru papildina veidojot teksta jēgu vai vienotu domu. Teksts var stāstīt par kādu notikumu vai sniegt nepieciešamo informāciju.
 
Tekstiem parasti ir virsraksti.
 
Tekstiem parasti ir sākums jeb ievads, galvenā doma, kurā izteikta teksta jēga, un nobeigums, kurā stāstīts kā stāsts beidzas. Tātad tekstam ir trīs daļas: ievads, galvenā daļa un nobeigums.
 
Teksti var būt pasakas, anekdotes, stāsti, romāni un arī tavs sacerējums par noteiktu tēmu.
 
Latviešu tautas pasaka.
 
Putni māca balodim ligzdu darīt.

Ievads. Iesākumā balodis olas dējis zemē. Bet lapsa vienreiz izēdusi olas. Par to balodis briesmīgi sūdzējies: “Puspūru olu piedēju! – tukš!”
 
Galvenā daļa. Un tā viņš vēl šodien daudzinot. Bet nu lai turpmāk nelaimi novērstu, balodis saaicinājis citus putnus un apņemies izmācīties perēkli taisīt.
 
Tomēr, kas noticis? Citi putni, tikko sākuši zarus vīt kopā — balodis jau saucis: “Protu, protu!” Labi, šie aizlaidušies: kad prot, ko tur vairāk darīt!
 
Bet vēlāk balodis atjēdzies: neprot vis. Nu aicinājis otrreiz putnus talkā. Šie sanākuši, ievijuši atkal dažus zarus, gandrīz jau pusē būtu bijis gatavs, te balodis pulkā atkal: “Protu, protu!”
 
Nobeigums. Labi, kad prot, ko tur darīt — aizlaidušies. Bet, kur nu nejēga — ne pratis, nekā. Nu aicinājis vēl trešoreiz palīgā; bet putni vairs nenākuši. Un tā baloža pērklis palicis tāds rets: kā tikko olas cauri nekrīt.
 
Šī pasaka stāsta par to kā balodis mācījies vīt ligzdu un viņam tas neizdodas.
 
shutterstock_699573673.jpg