Izlasi vēsturnieku viedokļus par viduslaiku pilsētām!
Lasi secinājumus un nosaki, kuri no tiem ir pareizi, kuri - nav. Atzīmē pareizo vērtējumu secinājumam!
1. Svarīgi pilsētas kritēriji, pēc M. Vēbera domām, ir nocietinājumi - noteiktas pilsētas robežas, kurās darbojas tiesību normas.
2. C tekstā uzsvērts, ka pilsētai būtiski jāatšķiras no lauku teritorijas ar vairākiem kritērijiem.
3. B un C tekstos nosaukti vairāki kritēriji, kas ļauj kādu apdzīvotu vietu uzskatīt par pilsētu, viedokļi nav krasi atšķirīgi.
A Atsevišķi autori uzskata, ka pilsēta no laukiem vai ciema atšķirama un saucama par pilsētu tikai tad, kad tai izveidojies vai piešķirts tiesību kopums, ko pētnieki sauc par pilsētas tiesībām. Tas darbojas saiknē ar pilsoņu tiesībām.
B Vācu sociologs Makss Vēbers norādīja, ka pilsēta ir apdzīvota vieta, kur relatīvi dominē tirdzniecība un amatniecība. Lai apdzīvota vieta varētu saukties par pilsētu, tai ir jābūt nocietinājumiem, tirgus laukumam, tiesību aktiem un savam tiesāšanas orgānam. Tāpat jābūt pilsoņu kopumam, kurus vieno šie tiesību akti, un tai jābūt relatīvi neatkarīgai un autonomai no laukiem.
C Citi pētnieki piedāvā pilsētu vērtēt pēc tādiem kritērijiem kā satiksmes nodrošinājums (vai atrodas pie sauszemes ceļu krustpunktiem vai jūras), amatniecības un tirdzniecības specializācija, apdzīvotības lielums un blīvums (visticamāk, atšķirsies pa reģioniem, tāpēc jāvērtē reģiona ietvaros), atšķirības no apkārtējām zemēm (pilsēta parasti ar kaut ko izceļas salīdzinājumā ar, piemēram, lauku rajoniem), kā arī kopīga būvju, infrastruktūras un reliģiskas kulta celtnes esamība.
Atsauce:
https://www.lvi.lu.lv/lv/LVIZ_2015_files/3numurs/E_Pletiens_Livonijas_mazpilsetas_LVIZ_2015_3.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!