Kādus mērinstrumentus izmanto garuma mērīšanai?
 
Parasti garumu mēra ar lineālu.
 
10 cm new (1).png
 
20 cm new.png
 
Lineāli var būt dažādu garumu:
\(10\) \(cm\), \(15\) \(cm\), \(20\) \(cm\), \(30\) \(cm\), \(50\) \(cm\).
 
Klasē skolotāja, lai uzzīmētu taisnu līniju uz tāfeles, visbiežāk izmanto lineālu, kura garums ir \(1\) \(m\), tāpēc to sauc par metramētu.
 
Garuma vienības_stikls_2-1.png
Lineāli izgatavoti no cieta materiāla: koka, plastmasas, metāla vai kartona, tāpēc tos var izmantot taisnas līnijas uzzīmēšanai.
 
Ja vajag izmērīt garāku priekšmetu, izmanto mērlenti.
Ar mērlenti arī ērtāk mērīt objektus, kas nav taisnstūraini, jo tā izgatavota to lokana materiāla. Mērlenti izmanto šuvēji, lai izmērītu ne tikai garumu, bet arī vidukļa, gurnu, galvas u.c. apkārtmēru. Tās garums visbiežāk ir \(150\) \(cm\) jeb \(1\) \(m\) \(50\) \(cm\).
 
suveja_merlente-w934.png   suveja_mera_vidukli.png
 
Cita veida mērlenti izmanto remonta strādnieki u.c. Tā arī ir lokana, bet izgatavota no cietāka materiāla.
 
merlente-w478.png tetis_merlente.png
 
Tās garums visbiežāk ir \(3\) \(m\), \(5\) \(m\), \(8\) \(m\), \(10\) \(m\), tāpēc to izmanto, lai izmērītu lielākus garumus arī ikdienā, piemēram, istabas garumu.
 
Kā tu vari noskaidrot savu garumu? Visvienkāršāk ir nostāties pie sienas, palūgt, lai kāds uzzīmē līniju virs tavas galvas. Tad ir jāizmēra attālums no grīdas līdz uzzīmētajai līnijai.
Bet visērtāk izmantot speciālos auguma mērītājus.
Ar tiem augumu mēra medmāsa ārsta kabinetā. Tos var arī nopirkt un pielikt arī savā istabā pie sienas. Tikai tad ir svarīgi to precīzi pielikt, mērot attālumu no grīdas.
 
Auguma_meritajs.png    mamma_mera_augumu.png