Leņķu veidi.
Iepriekšējā mācību gadā Tu iepazinies ar leņķi, kā to pierakstīt, mērīt, zīmēt. Un zini arī trīs leņķu veidus. Atceries tos un iepazīsties ar vēl trīs leņķu veidiem!
Svarīgi!
Atkārto šeit, kas ir leņķis un kādu leņķi sauc par taisnu leņķi, šauru leņķi un platu leņķi!
Šos leņķu veidus ļoti viegli noteikt izmantojot transportieri vai uzstūri:
 
3_1.svg
Leņķi, kuram malas ir pretēji vērsti stari (tiem ir kopīgs sākumpunkts un tie atrodas uz vienas taisnes), sauc par izstieptu leņķi. Izstiepta leņķa lielums ir tieši \(180°\).
Leņķi, kurš ir kā pilns riņķis, tā malas atveras tik tālu, ka pilnībā sakrīt, sauc par pilnu leņķi. Pilns leņķis ir \(360°\) liels. Pilns leņķis sastāv no 2 izstieptiem leņķiem.
Leņķi, kurš ir lielāks par izstieptu leņķi un mazāks par pilnu leņķi, sauc par atvērtu leņķi. Atvērta leņķa lielums ir lielāks par \(180°\) un mazāks par \(360°\).
3_1_1.svg
 
Atvērtu leņķi mērot, var atdalīt izstiepto leņķi un mērīt to daļu, kas paliek pāri no izstiepta leņķa. Tad pie izstiepta leņķa lieluma pieskaita izmērītā leņķa lielumu.
 
3_1_2_1.svg
 
Tagad Tu zini visus leņķu veidus. Tie ir apkopoti tabulā:
 
3_1_3.svg
 Interesanti!
Vai zināji, ka dzīvniekiem ir dažādi redzes leņķi - apgabali, ko redz ar vienu vai ar abām acīm?
dzivnieku_redze_зрение животных_animal vision.svg
Katrai acij ir savs redzes leņķis. Ir redzes lauka daļa, kas pārklājas - binokulārais redzes lauks (ko redz ar abām acīm) un katrai acij ir redzes lauka daļa, kas nepārklājas - monokulārais redzes lauks.
Binokulārais redzes lauks tiek veidots ar abām acīm vienlaicīgi, tāpēc šajā lauka informācija ir telpiskā (kā 3D attēls). Šajā laukā ir daudz labāks redzes asums, mēs redzam precīzāku objektu attālumu un lielumu. Biežāk binokulāra redzes lauka leņķis ir lielāks tieši plēsējiem. Plēsēji (kaķi, ērgļi utt.) iztikai medī citus dzīvniekus un tiem ir svarīgi precīzi noķert savu upuri no pirmās reizes.
Monokulārais redzes lauks ir redzes lauks acij, kas nepārklājas ar otrās acs redzes lauku. Šajā laukā redze nav tik asa, taču dod iespēju ātri pamanīt kustību. Ja aizvērt vienu aci, tad viss redzamais lauks būs monokulārais redzes lauks. Dzīvniekiem, kurus medī (upuri - zaķi, truši, stirnas, antilopes, peles) bieži vien binokulārais redzes lauks ir neliels (zālīte zem deguna nemūk prom, lielo redzes asuma leņķi tas neprasa), taču monokulāri redzes lauki ir plaši, lai maksimāli plašā redzes lokā pamanīt briesmas. Dažām sugām kopējais redzes lauks var sasniegt gandrīz 360 grādus.
Cik būs liels kopējais redzes lauks un acu redzes lauku pārklājums, ir atkarīgs no acu izvietojuma. Plēsējiem ir raksturīgas tuva viena otrai izvietotas acis. Zālēdājiem, un kopumā dzīvniekiem, kurus medī plēsēji- otrādi, acis izvietots maksimāli pa sāniem. Kaut ir arī izņēmumi (piem., ir mazie plēsēji, uz kuriem arī medījās lielāki plēsēji, tad evolūcijas gaitā izveidojas pielāgotāka redzes lauku kombinācija).