Vai tu ieklausies citos?
Audzinātāja stunda 7. klasei
Stundas mērķis:
1) pilnveidot skolēnu saskarsmes kultūru;
2) izskaidrot klausīšanās prasmes nozīmi savstarpējās attiecībās;
3) novērtēt katra klausīšanās prasmi.
Stundas plāns:
1) darbs grupā;
2) teorētiskā daļa, citāts;
3)diskusija;
4) tests.
Izdales materiāls: tests
Stundas gaita:
Klase sadalīta grupās. Uz tāfeles uzrakstīts citāts no D. Kārnegī grāmatas:
‘’ja gribat, lai cilvēki no jums vairītos, lai par jums aiz muguras zobotos, varu piedāvāt recepti: nekad neklausīties, ko otrs stāsta. Runājiet vienā gabalā tikai par sevi.’’
‘’ja gribat, lai cilvēki no jums vairītos, lai par jums aiz muguras zobotos, varu piedāvāt recepti: nekad neklausīties, ko otrs stāsta. Runājiet vienā gabalā tikai par sevi.’’
Grupām tiek dots uzdevums:
Izskaidro, ko tu saproti ar vārdiem;
Savas zobu sāpes ikvienam nozīmē vairāk nekā bads Ķīnā vai zemestrīce Āfrikā.
|
Katram cilvēkam ir vēlēšanās runāt par sevi un par savām problēmām, jautājumiem, kas nodarbina paša prātu. Un tas ir dabiski. Padomājiet:
1) Kādos gadījumos zvanāt vai rakstāt draugam?
2) Kad gribas pastāstīt kaut ko jaunu par sevi, vai uzzināt par otru, cik ilgi runājat paši, cik ļaujat runāt otram?
3) Vai tev ir interesanti klausīties to, kas tevi personīgi neskar?
Ikdienas dzīve ir liela, ļoti liela, nozīme prasmei runāt ar cilvēkiem, izklāstīt savas domas. To cilvēks mācās visu savu mūžu. Tomēr prasmīgāk klausoties, ko otrs stāsta, vari iegūt draugus un cieņu
Daudzi, ar kuriem sarunājies, simtreiz vairāk domā par sevi un savām ķibelēm nekā par tevi un tavām problēmām. Jo svešāks ir tavs sarunu biedrs, jo vairāk tas tev jāatceras.
Daudzi, ar kuriem sarunājies, simtreiz vairāk domā par sevi un savām ķibelēm nekā par tevi un tavām problēmām. Jo svešāks ir tavs sarunu biedrs, jo vairāk tas tev jāatceras.
Padomā un saliec pēc kārtas sev pazīstamus cilvēkus, sākot ar vistuvākajiem un beidzot ar tiem, kam maz interesē tu un tavas problēmas. Piemēram: mamma, tētis, brālis, ..., kaimiņš,... blakussēdētājs autobusā.
Stāsti par sevi tuviem cilvēkiem, tiem, kurus tas interesē, kuri to gaida.
Ja gribi kādam sagādāt patīkamus brīžus, ļauj viņam runāt par sevi, ieklausies viņā atbalsti ar savu uzvedību viņu. Ja vajag, brīžam paciet, bet neaizmirsti, ka no citu teiktā var daudz mācīties. Tā kā labums būs abiem.
Ja gribi kādam sagādāt patīkamus brīžus, ļauj viņam runāt par sevi, ieklausies viņā atbalsti ar savu uzvedību viņu. Ja vajag, brīžam paciet, bet neaizmirsti, ka no citu teiktā var daudz mācīties. Tā kā labums būs abiem.
Lai izpētītu, kā īsti tu rīkojies, izpildi testu "Vai māki ieklausīties?".
Mājas darbs:
1. Mēģini sarunā ar cilvēkiem jautāt kaut ko par viņiem pašiem un pavēro, vai tas viņiem ir patīkami un vai labprāt stāsta.
2.Vai ir izmainījusies Tava attieksme pret kādu cilvēku, kad tas visu laiku runājis par sevi un nav neko pajautājis par tevi (vēstulē, pa telefonu, parastā sarunā)?
1. Mēģini sarunā ar cilvēkiem jautāt kaut ko par viņiem pašiem un pavēro, vai tas viņiem ir patīkami un vai labprāt stāsta.
2.Vai ir izmainījusies Tava attieksme pret kādu cilvēku, kad tas visu laiku runājis par sevi un nav neko pajautājis par tevi (vēstulē, pa telefonu, parastā sarunā)?
Skolotāja secinājumi pēc stundas:
1.Daudzi skolēni atzina, ka nebija padomājuši par šiem jautājumiem.
2.Jautāja: kāpēc cilvēkam patīk par sevi runāt?
3.Paši izdarīja secinājumu: klausīties var arī svešu cilvēku, ja tas runā interesanti.
1.Daudzi skolēni atzina, ka nebija padomājuši par šiem jautājumiem.
2.Jautāja: kāpēc cilvēkam patīk par sevi runāt?
3.Paši izdarīja secinājumu: klausīties var arī svešu cilvēku, ja tas runā interesanti.
Tests. Vai māki ieklausīties?
1. Tu ar draudzeni kafejnīcā ēdat saldējumu. Nejauši dzirdat paskaļu sarunu pie blakus galdiņa. Tu:
a)vairs neklausies, ko tev stāsta draudzene, bet ieklausies galda sarunā (1punkts);
b)ierosini sarunu noklausīties arī draudzenei (10 punkti);
c)ieklausies savā draudzenē un nepievērs nekam citam uzmanību ( 5 punkti).
2. Tavs draugs vai draudzene tikšanās reizē izskatās drūmi un nomākti. Tu:
a)jautā, kas atgadījies (10 punkti );
b)gaidi kamēr pats(i) sāk stāstīt ( 5 punkti);
c)vēlāk mēģini no citiem noskaidrot kas noticis (1punkti).
a)jautā, kas atgadījies (10 punkti );
b)gaidi kamēr pats(i) sāk stāstīt ( 5 punkti);
c)vēlāk mēģini no citiem noskaidrot kas noticis (1punkti).
3. Tava sola biedrene tev stāsta par kādu savu atgadījumu pavadītajās brīvdienās. Tu:
a)viņas stāsta laikā atceries līdzīgu atgadījumu no savas dzīves ( 5punkti);
b)sākumā esi ieinteresēta, bet drīz sāc garlaikoties ( 1punkts);
c)ja notikums labs, priecājies līdz ar viņu, ja nē, pukojies, kāpēc gan viņa tev to stāsta ( 10 punkti).
a)viņas stāsta laikā atceries līdzīgu atgadījumu no savas dzīves ( 5punkti);
b)sākumā esi ieinteresēta, bet drīz sāc garlaikoties ( 1punkts);
c)ja notikums labs, priecājies līdz ar viņu, ja nē, pukojies, kāpēc gan viņa tev to stāsta ( 10 punkti).
4. Vecmamma sūdzas par sliktu veselību. Tu:
a)kārtējo reizi secini, ka vecāki cilvēki piedēvē sev visādas slimības ( 5 punkti );
b)piedāvā izsaukt ārstu ( 1 punkts);
c)apsēdies pie viņas un aprunājies par dzīvi ( 10 punkti).
a)kārtējo reizi secini, ka vecāki cilvēki piedēvē sev visādas slimības ( 5 punkti );
b)piedāvā izsaukt ārstu ( 1 punkts);
c)apsēdies pie viņas un aprunājies par dzīvi ( 10 punkti).
5. Tu esi uzaicināts uz dzimšanas dienas svinībām pie viena no klases biedriem. Šajās mājās tu esi pirmo reizi, lai gan visus klātesošos ļoti labi pazīsti. Tu:
a)uzņemies līdera lomu ( 5 punkti);
b) ‘’mētā’’ ugunīgas piezīmes ( 10 punkti );
c)sarunājies tikai ar tiem, kuri tev īpaši interesē ( 1 punkts).
a)uzņemies līdera lomu ( 5 punkti);
b) ‘’mētā’’ ugunīgas piezīmes ( 10 punkti );
c)sarunājies tikai ar tiem, kuri tev īpaši interesē ( 1 punkts).
6. Tev lūdz padomu klasesbiedrene. Tu sāc klāstīt savu viedokli, bet viņa tevi ātri pārtrauc un mēģina apstrīdēt. Tu:
a)klausies un nesaki vairs neko ( 10 punkti);
b)sadusmojies, kāpēc gan viņa tev lūgusi padomu ( 1 punkts);
c)uzsāc strīdu un no sava neatkāpies ( 5 punkti).
a)klausies un nesaki vairs neko ( 10 punkti);
b)sadusmojies, kāpēc gan viņa tev lūgusi padomu ( 1 punkts);
c)uzsāc strīdu un no sava neatkāpies ( 5 punkti).
7. Mamma pukojas, ka tu ar viņu pārāk maz aprunājies. Tava atbilde:
a)’’ko padarīsi, pati ar mani nerunā!’’ ( 1 punkts);
b)’’labi parunāsimies!’’ (10 punkti);
c)’’ko tu , tu taču pati zini, ka neko tev neslēpju!’’(5 punkti).
a)’’ko padarīsi, pati ar mani nerunā!’’ ( 1 punkts);
b)’’labi parunāsimies!’’ (10 punkti);
c)’’ko tu , tu taču pati zini, ka neko tev neslēpju!’’(5 punkti).
8. Uz tavu dzimšanas dienu uzlūgti pieci skolasbiedri. Tūlīt viņi būs klāt. Tajā brīdī tēvs tev vēlas ko nopietnu teikt. Tu:
a)uzmanīgi noklausies ( 10 punkti);
b)klausies, bet pavirši, liekot uz galda dakšiņas ( 1 punkts);
c)lūdz tēti parunāties vēlāk ( 5 punkti).
a)uzmanīgi noklausies ( 10 punkti);
b)klausies, bet pavirši, liekot uz galda dakšiņas ( 1 punkts);
c)lūdz tēti parunāties vēlāk ( 5 punkti).
Testa atslēga dota atbilžu soļos
___________________________________________________________________
Skolotājam
Mamma pukojas, ka Tu ar viņu pārāk maz aprunājies. Tava atbilde:
Atsauce:
Ropažu vidusskolas skolotājas Laimas Baltiņas pieredze.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!