Apkārt zemeslodei
Svarīgi!
Trešais svarīgākais notikums Lielo ģeogrāfisko notikumu vēsturē bija brauciens apkārt zemeslodei, kuru piecos kuģos pirmie veica spāņu jūrasbraucēji Fernana Magelāna vadībā 1519. – 1522.gadā.
Fernāns Magelāns bija portugāļu jūras braucējs Spānijas dienestā.
Fernāns Magelāns (1480-1521)
1519. gadā ar piecu kuģu eskadru devās uz Moluku salām, dodoties uz tām nevis ierastajā virzienā - uz austrumiem no Spānijas, bet gan uz rietumiem. Viņa ceļojums ilga līdz 1522. gadam.
Dienvidamerikas krastos viņš atklāja Patagoniju un šaurumu starp Patagoniju (ģeogrāfisks reģions pašos Dienvidamerikas dienvidos) un Ugunszemi (arhipelāgs pašos Dienvidamerikas dienvidos, kurš sastāv no apmēram 40 tūkstošiem salu). Vēlāk tas tika nosaukts par Magelāna šaurumu.
1521. gadā Magelāns atklāja Marianas salas un Filipīnas. Ekspedīcijas dalībnieki cerēja, apbraucot jaunatklāto Dienvidameriku, nonākt Indijas okeānā, taču viņiem nācās šķērsot daudz lielākus ūdens plašumus – Kluso okeānu. Filipīnās Magelāns tika nogalināts. Tikai 18 cilvēki ar kuģi „Viktorija” kapteiņa Huana Elkano vadībā atgriezās mājās.
Magelāna ceļojumam bija liela nozīme:
- tika pierādīts, ka Klusais okeāns, kas atdala Āziju no Amerikas, ir daudz lielāks nekā uzskatīja līdz šim.
- tika noskaidrots, ka visi okeāni ir savienoti.
Venēcieša B. Agnesa pasaules karte (1542) ar tajā iezīmētu F. Magelāna ceļojuma maršrutu
Par dzīvi uz kuģi
Neviens nerūpējas, lai matrožiem uz kuģa būtu jel kādas ērtības, pat pašas elementārākās. Viņi pavadīja uz kuģa daudzus mēnešus, gulēja, kur pagadījās, - uz mucām, kastēm, dēļiem tilpnēs vai starpklājos, paklājot apakšā savas drēbes, kas bieži bija samirkušas pēc ilgās sardzes. Gultas uz kuģiem bija virsnieku un bagāto privilēģija. Tikai krietni vēlāk eiropieši no Amerikas indiāņiem aizguva guļamtīklus.
Kuģu tilpnēs pastāvīgi sūcās ūdens, matroži tur sasvieda visādus atkritumus, tāpēc tās bieži pārvērtās par īstām samazgu bedrēm. Visur ložņāja žurkas, pastāvīgās kuģu iemītnieces, kuras aprija un sabojāja jūrnieku pārtiku. Cīņai pret grauzējiem īpaši priekšraksti ieteica vest līdzi kaķus.