Vārds „konflikts” ir cēlies no latīņu valodas vārda, un to var tulkot kā „sadursme”. Konfliktiem ir dažādi cēloņi, bet tos visus apvieno tas, ka cilvēki cenšas īstenot kādus savus plānus, bet ar to nav apmierināts kāds cits cilvēks vai cilvēku grupa.

 

Shutterstock_1227787123_pulling rope_virves vilkšana.jpg

 

Konfliktus izraisa:
  • Dažāda uztvere. Cilvēki var redzēt, dzirdēt, saost un sajust vienu un to pašu parādību, bet viņi to uztvers atšķirīgi, jo atšķirīga ir viņu pieredze.
Piemērs:
Cilvēku, kuru ir sakodis suns, neiepriecinās suns kaimiņos, bet cilvēks, kurš ir piedzīvojis pozitīvus notikumus, pieredzi ar suni, to uztvers pozitīvi.
  • Resursu (labumu) sadale. Cilvēki var vēlēties iegūt vienu un to pašu labumu.
Piemērs:
Divas māsas savstarpēji sacenšas, jo abas vēlas braukt līdzi vecākiem, bet ir tikai viena brīva vieta mašīnā.
  • Vērtības. Katram cilvēkam ir priekšstats, kas ir vērtība. Citam tā ir dzīvība, veselība, ģimene, laime, citam – nauda, vara, ietekme, bagātība.
Piemērs:
Brālis ar māsu strīdas, kādus plakātus izvietot pie sienas abu kopīgajā istabā- brālim patīk motocikli, reperi, bet māsai patīk rozā vienradži.
  • Konkurence. Divi vai vairāk cilvēki sacenšas, kurš būs labākais kādā jomā.
Piemērs:
Konkursā uzvar viens dalībnieks, bet uzvaru ir kārojuši vairāki. Ja nav skaidru, visiem saprotamu kritēriju, kāpēc tieši šis bērns ir uzvarējis, sākās uzvarētāju un vērtētāju kritizēšana, faktiski – konflikts.
  • Reakcijas atšķirības. Cilvēki atšķirīgi reaģē uz notiekošo, kādam viņu reakcija var šķist nepiemērota vai nepieņemama.
Piemērs:
Draugs nokrīt uz ledus un sasitās, bet otram sanāk smiekli par neveiklo kritienu, viņš pat nedomā par to, ka draugs sasitās, bet sanāk smiekli par jocīgo situāciju. Draugs ir aizvainots.
  • Nesaderība. Bieži cilvēki neapzinās, ka viņu garīgā pasaule jeb psihe ir pārāk atšķirīga, lai sadarbotos.
Piemērs:
Viens ir lēns, gauss un apdomīgs, otrs ātrs, straujš un nevar saprast, kāpēc otrs kavējas.
Konfliktus iedala vērtību un vajadzību konfliktos.
  • Vajadzību konflikts rodas tad, ja cilvēks cenšas apmierināt savu vajadzību, aizskarot cita vajadzības. Biežākie cēloņi dažāda uztvere, resursu sadale, konkurence, nesaderība.
  • Vērtību konflikts rodas tad, ja cilvēks cenšas uzturēt kādu vērtību, kura ir pretrunā ar kāda cita vērtībām.  Biežākie cēloņi dažāda uztvere, vērtības, konkurence, reakcijas atšķirības.

 

Konfliktu risināšanas stratēģijas
  • Izvairīšanās. Konflikta dalībnieki dara visu, lai nekur nesatiktos, jo viņi cer, ka konflikts atrisināsies pats no sevis.
Piemērs:
Naudas aizdošana – tas, kurš aizņēmās izvairās tik ilgi, kamēr iestājas „noilgums”, un aizdevējs jau ir aizmirsis.
  • Konkurence. Stiprākais dara visu, lai panāktu savu.
Piemērs:
Draugi abi skrien ātri, tomēr pašsaprotami, ka uz sacensībām brauks ātrākais.
  • Kompromiss. Abas konfliktā iesaistītās puses viena otrai piekāpjas.
Piemērs:
Klase vienojas par ekskursiju: vieni grib uz Motormuzeju, otri uz „Laimas” saldumu darbnīcu. Vienojas, ka rudenī brauks uz Motormuzeju, pavasarī uz konfekšu ražotni.
  • Pakļaušanās, pielāgošanās. Vājākais piekāpjas stiprākajam, jaunākais- vecākajam.
Piemērs:
Jaunākais brālis pakļaujas vecākajam, tāpēc, ka vecāks, gudrāks. 
  • Sadarbība. Abi atrod iespējas kā darboties kopā, lai panāktu to, kas abiem ir svarīgi.
Piemērs:
Divi brāļi, lai ātrāk tiktu slidot, sadarbojas mājasdarbu pildīšanā – vienam padodas matemātika, tas izrēķina abiem, otrs ir liels zīmētājs, tas uzzīmē abiem mājasdarbu vizuālajā mākslā.