Dzīvē viss mainās, bieži gadās neparedzēti izdevumi vai negaidītas situācijas. Ar tām var vieglāk tikt galā, ja cilvēks, ģimene, uzņēmums, pašvaldība un valsts plāno savas finanses.
Finanšu plānošana ir process, kurā cilvēks, ģimene vai pašvaldība paredz savus izdevumus un ieņēmumus, lai nodrošinātu, ka nauda tiek tērēta gudri un ir pietiekami līdzekļu svarīgām vajadzībām.
Plānošana palīdz izvairīties no pārmērīgiem tēriņiem un parādiem, kā arī ļauj uzkrāt līdzekļus nākotnes mērķiem.
 
YCUZD_240523_6305_sieviete rēķina.png

Kāpēc ir svarīgi plānot finanses?
  • Cilvēkam: finanšu (ieņēmumu un izdevumu) plānošana palīdz izvairīties no parādu veidošanās, nodrošināt naudu neparedzētiem gadījumiem un veidot drošāku nākotni.
  • Ģimenei: ģimenes budžeta plānošana ir svarīga, lai varētu ne tikai segt ikdienas izdevumus, bet arī veikt citus tēriņus — atbalstīt bērnu izglītību, plānot atvaļinājumus un veidot uzkrājumu.
  • Pašvaldībai: pašvaldības finanšu plānošana nodrošina, ka ir pietiekami līdzekļi sabiedrisko pakalpojumu sniegšanai, piemēram, izglītībai, ceļu uzturēšanai un drošībai.
Svarīgi!
Saprātīga saimniekošana nozīmē, ka finanses tiek pārvaldītas gudri un ar apdomu. Tas ietver izdevumu kontroli, prioritāšu izvirzīšanu un resursu efektīvu izmantošanu, lai sasniegtu ilgtermiņa mērķus un nodrošinātu stabilitāti.
Finanšu drošības spilvens ir uzkrājumi, kas tiek veidoti, lai cilvēks vai ģimene varētu finansiāli izdzīvot grūtos laikos, piemēram, darba zaudēšanas vai lielu izdevumu gadījumā. 
Svarīgi!
Eksperti iesaka veidot finanšu drošības spilvenu trīs mēnešu ienākumu lielumā.
 Shutterstock_319699466_financial safety net_finanšu drošības spilvens.jpg

Kā veidot finanšu drošības spilvenu?
  • Sāciet agrāk: jo agrāk sāksiet taupīt, jo vieglāk būs sakrāt nepieciešamo summu.
  • Regulāri ietaupiet: iekļaujiet mēneša budžetā konkrētu summu, kas tiek novirzīta uzkrājumiem.
  • Izvairieties no liekiem tēriņiem: pārskatiet savus ikdienas izdevumus un samaziniet nevajadzīgus tēriņus.
    Svarīgi!
    Gadījumos, kad ar uzkrājumiem nepietiek, lai segtu neparedzētus vai lielus tēriņus, gan cilvēki, gan pašvaldības var aizņemties naudu no bankām jeb ņemt kredītu.
    Ņemot kredītu, banka nosaka procentu likmi jeb papildu summu, kas jāsamaksā par kredītu.
    Svarīgi!
    Ņemot kredītu, vienmēr ir jāatdod lielāka summa nekā aizņēmies! Tāpēc ir ļoti rūpīgi jāizvērtē kredīta ņemšana un iespējas to atmaksāt!