Kā jau iepriekš tika noskaidrots, cilvēka veselību veido daudzi, dažādi faktori. Viens no šiem faktoriem ir arī fiziskās aktivitātes.
 
Fiziska aktivitāte ir jebkura kustība. Parasti gan šis jēdziens tiek attiecināts uz sporta nodarbībām.
 
Tā kā mēs dzīvojam 21. gadsimtā, arvien vairāk ierīču un tehnoloģiju tiek veidotas, lai atvieglotu
mums dzīvi un samazinātu piepūli. Piemēram, uz skolu liela daļa vairs neiet ar kājām, bet gan brauc ar autobusu vai mašīnu, starpbrīžos arvien lielāka daļa skolēnu vairs nespēlē bumbu, nepastaigājas, bet gan tikai sēž un spēlē spēles telefonos. Protams, nebūtu pareizi pavisam no šīm tehnoloģijām atteikties, taču, lai būtu vesels, ir jāmeklē citas iespējas, kā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm!
Mūsu senči pirms vairākiem simtiem tūkstošu gadu daudz laika pavadīja kustoties - staigājot
pa mežu, medījot -, jo tas bija vienīgais veids, kā tikt pie pārtikas. Mūsdienās mēs ēdam vairāk un bieži vien arī kvalitatīvāk nekā mūsu senči, taču mūsu fizisko aktivitāšu daudzums ir ievērojami mazāks. Šī iemesla dēļ daudziem veidojas liekais svars un sirds un asinsrites problēmas, jo, lai patērētu ar ēdienu uzņemto enerģiju, ir nepieciešams kustēties. Ja cilvēks nenodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, lieko enerģiju organisms uzkrāj, taču šī uzkrāšana nav pozitīva!
Svarīgi!
Lai cilvēks būtu vesels, katru dienu fiziskās aktivitātēs ir jāpavada vismaz 30 minūtes.
Bet, kā jau minēts jēdziena "fiziska aktivitāte" skaidrojumā, tā ir jebkura kustība, ko rada muskuļu darbība. Tātad tas nenozīmē, ka katru dienu ir nepieciešams 30 minūtes skriet vai iet uz sporta zāli. Fiziska aktivitāte ir arī, piemēram, pastaiga - tātad minimālo ikdienas fizisko aktivitāšu daudzumu var sasniegt, arī ejot no skolas līdz mājām ar kājām vai izvedot pastaigā suni u.tml.
 
001.jpg
Svarīgi!
Fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas ne tikai, lai nākotnē izvairītos no palielināta svara vai sirds un asinsrites saslimšanām, bet arī tādēļ, ka fiziskās aktivitātes:
  • nodrošina normālu bērnu un pusaudžu augšanu,
  • uzlabo labsajūtu un mazina stresu,
  • uzlabo kaulu veselību, muskuļu stiprumu un lokanību.
Tātad, lai tu būtu vesels un lai nebūtu problēmas ar lieko svaru, iekļauj savā ikdienā izkustēšanos. Fiziskās aktivitātes var būt ļoti daudzveidīgas un par tām nebūt nav jāmaksā daudz naudas! Iekļauj savā ikdienā pastaigu vai skriešanu, dejošanu (kaut vai mājās), riteņbraukšanu/skrituļošanu, vasarā peldies utt.!
 
Atsauce:
Valsts Sporta medicīnas centrs. Romiešiem ideāla persona jeb "veselā miesā vesels gars". Pieejams: http://www.vsmc.gov.lv/wp-content/uploads/2013/04/Fiziska-aktivitate1.pdf