Lai arī cik ļoti cilvēks rūpētos par sava ķermeņa tīrību un sportotu, viņš nejutīsies vesels, ja neievēros arī veselīgu uzturu. Veselīgs uzturs nodrošina vislabākos apstākļus cilvēka augšanai un attīstībai, nodrošina augstas darba spējas un labu piemērošanos ārējai videi. Ļoti svarīgs veselīgs uzturs ir bērna un pusaudža periodā, kad tavs ķermenis vēl tikai aug un attīstās, un veselīgs uzturs palīdz tam attīstīties pilnvērtīgi.
Par veselīgu jeb pilnvērtīgu uzturu sauc pārtiku, kurā ir visas cilvēka organismam nepieciešamās uzturvielas.
Ēst veselīgi nozīmē ar uztura palīdzību uzņemt gan organismam nepieciešamās minerālvielas (kalcijs, dzelzs u.c.), gan vitamīnus. Organismam nepieciešamās minerālvielas un vitamīni atrodas dažādos pārtikas produktos, tāpēc "ēst veselīgi" nenozīmē tikai ēst augļus un dārzeņus vai dzert tikai pienu!
Veselīgākais uzturs ir pēc iespējas daudzveidīgs, kvalitatīvs un cilvēka organismam nekaitīgs uzturs.
Svarīgi!
Veselīgā uzturā ir jāievēro:
- mērenība,
- sabalansētība,
- dažādība.
Mērenības princips nozīmē, ka mūsu uzturam ir jāatbilst mūsu slodzei dienas laikā! Daļu no uzņemtās pārtikas organisms enerģijā pārvērš arī miera stāvoklī (jo enerģija ir nepieciešama arī stāvot, guļot, elpojot, dzīvojot), taču atlikušā pārtikas daļa tiek pārvērsta enerģijā fiziskas aktivitātes laikā. Attiecīgi, ja cilvēks uzņem pārāk daudz pārtikas attiecībā pret nepieciešamo enerģijas daudzumu, rodas palielināts ķermeņa svars, kā arī citas problēmas un slimības. Lai tas nenotiktu, ir vai nu jāatsakās no liekā uzturā (piemēram, saldumiem), vai arī jāpalielina fizisko aktivitāšu daudzums.
Sabalansētības un dažādības principi nozīmē, ka mums ikdienā ir jāuzņem dažāda pārtika, taču ir jāievēro atbilstošās proporcijas. Organismam ir nepieciešamas arī uzturvielas, kuras var atrast saldumos, taču ir jāievēro pareizs to daudzums.
Atsauce:
VISC. Veselības izglītība: Metodiskais materiāls. VISC, 2013. Pieejams: http://www.visc.gov.lv/vispizglitiba/saturs/dokumenti/metmat/veselibas_izglitiba_vispvid_un_profizgl.pdf