Ķīmiskās reakcijas vienādojums ir ķīmiskās pārvērtības apzīmējums ar vielu ķīmisko formulu palīdzību.
Ka jebkurām matemātiskām vienādojumam, ķīmiskās reakcijas vienādojumam arī ir kreisā puse un laba puse. Kreisajā ķīmiskā vienādojuma pusē raksta izejvielu jeb sākotnēju vielu ķīmiskās formulas, starp kurām ievieto saskaitīšanas zīmi “\(+\)”. Labajā vienādojuma pusē raksta reakcijas produktu jeb vielu, kas rodas pārvērtības gaitā, ķīmiskās formulas, starp kurām arī ievieto zīmi “\(+\)”. Ja matemātikā starp vienādojuma kreiso un labo pusi raksta vienādības zīmi “\(=\)”, tad ķīmiskās reakcijas vienādojumā ir pieņemts ievietot bultiņu “\(\rightarrow\)”, kas parāda pārvērtības virzienu un ir virzīta no izejvielu uz reakcijas produktu ķīmiskām formulām.

Piemēram, ja vara(II) hlorīda \(CuCl_2\) šķīdumā ievieto dzelzs \(Fe\) naglu, norisinās ķīmiskā reakcija, kuras rezultātā veidojas dzelzs(II) hlorīds \(FeCl_2\) un uz naglas virsmas izgulsnējās varš \(Cu\). Ķīmiskās reakcijas vienādojums, kas attēlo šo ķīmisko pārvērtību, izskatās šādi:
 
\(\underbrace{Fe + CuCl_2}_{izejvielas} \rightarrow \underbrace{FeCl_2 + Cu \downarrow}_{reakcijas\; produkti}\)
 
Bultiņa, kas ir virzīta uz leju, parāda, ka ķīmiskas pārvērtības, kas norisinās šķīduma, rezultātā veidojas viela (mūsu piemērā – varš), kas praktiski nešķīst ūdenī.