Ričards Feinmans 1965. gadā ierosināja veikt dubultspraugas eksperimentu, lai pārbaudītu de Brojī ideju, ka viļņu–daļiņu duālismu var attiecināt uz visām vielas daļiņām, un izpētītu elektronu viļņu īpašības. Eksperimenta shēma ir parādīta 1. attēlā.
1. attēls
2. attēls
Elektronu paātrināja elektriskajā laukā. Pēc tam elektronu virzīja uz barjeru ar divām spraugām. Detektors reģistrēja vietas, kur elektrons nokļuva pēc tam, kad tas bija izgājis cauri spraugām. Rezultātā tika iegūta 2. attēlā redzamā interferences aina. Melnie punkti apzīmē vietas, kur nokļuva elektrons. Josla, kurā elektrons nenokļuva, ir apzīmēta ar \(X\). Josla, kur elektrons nokļuva, ir apzīmēta ar \(Y\).
Veikto attālumu starpība elektroniem, kas no atsevišķām spraugām nonāk joslā \(X\), bija . Elektroniem, kas nonāk \(Y\) joslā, veikto attālumu atšķirība bija . Pierādi, ka šāda aina tiek novērota gadījumā, ja elektronu kinētiskā enerģija ir . Elektroni pārvietojas nerelatīvistiskā ātrumā.
Rezultātu noapaļo līdz 1 ciparam aiz komata!
Uzdevumi.lv Tev piedāvā papildināt skaidrojumu, to darbā Tev jāraksta pašam!
Ja elektronam atbilst vilnis ar viļņa garumu \(m\), tad \(Y\) josla interferences maksimumam (sk. zīm.). Savukārt \(X\) josla interferences minimumam. Šajā gadījumā veikto attālumu starpība elektroniem, kas no atsevišķām spraugām nonāk joslā \(X\), ir vienāda , bet elektroniem, kas nonāk \(Y\) joslā, veikto attālumu atšķirība ir vienāda .
Atsauce:
https://www.visc.gov.lv. Centralizētais eksāmens fizikā (augstākais mācību satura apguves līmenis), 2023
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!