Izlasi tekstu par 1905 gada revolūcijas sekām!
Izvērtē secinājumus - tajos raksturotās sekas vērtējamas pozitīvi vai negatīvi! Atzīmē pareizo vērtējumu!
Izmanto arī iegūtās zināšanas!
  
 
1. Tika nodedzinātas ap 200 vācu muižas.

 
 
2. Gāja bojā daudz kultūras vērtību.
 
Teksts: Vēsturnieks Ilgvars Butulis par revolūcijas sekām (2005)
Ja runājam par revolūcijas sekām, tad vispirms jāmin cilvēku zaudējums - kritušie, emigrējušie, katorgā izsūtītie. Tas bija liels morāls trieciens. 20. gs. latviešiem bija sācies ļoti traģiski. (...) Sākās kolonizācijas mēģinājumi - no citām Krievijas guberņām Baltijā tika nometināti vācu un krievu zemnieki. Vēl 1905. gads parādīja, cik ārkārtīgi grūti un smagi vienoties latviešiem un vāciešiem. (...) Līdz 1905. gadam vēl varēja pieļaut sadarbību starp latviešiem un vāciešiem, bet pēc tam starp abām pusēm radās bezdibenis.
Pozitīvā puse ir tāda, ka cēlās tautas pašapziņa, spēja rīkoties. Latvieši sāka apzināties sevi kā politisku kopumu, sāka lietot vārdu "Latvija". Pēc revolūcijas, lai arī uz neilgu laiku, tomēr bija vērojama politiskās dzīves liberalizācija, kas ļāva veidoties politiskajai kultūrai, partijām. Līdz 1905. gadam uzstāties ar kādiem politiskiem lozungiem Krievijā vispār nebija iespējams. Kultūrā, ekonomikā, laukos un pilsētā no 1907. gada sākās straujš uzplaukums. Es domāju, ka revolūcijas sakāve tīri psiholoģiski cilvēkiem lika novirzīties uz ekonomisko un sociālo darbību. 
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!