Mēness
Mēness latviešu folklorā minēts darbojoties līdzās Saulei un zvaigznēm. Mēness netiek atspoguļots kā galvenais varonis, tam ir pakārtota nozīme. Pilns mēness Tautasdziesmās sacīts, ka Mēness tērpies zvaigžņu mētelī. Viņam pieder divi zirgi – rīta zvaigzne un vakara zvaigzne. Mēness sargāja cilvēkus, palīdzēja viņiem nakts gaitās, nakts darbos. Mēness ir cieši saistīts ar zemkopību. Visi zemnieku darbi bija atkarīgi no mēness fāzēm – ja tās ievēroja, tad laba raža un izdošanās bija garantēta (darbus nedrīkstēja uzsākt vecā, dilstošā mēnesī, jo tad tie neizdosies, tas pats attiecās uz stādīšanu, sēšanu u.t.t.). Mēness ietekmē un veicina augšanu. Senie zemkopji to bija ievērojuši, tādēļ pielūdza Mēnesi. Mēness fāžu maiņa Latviešu tautasdziesmās Mēness minēts kā karavīru sargātājs. Tādēļ vīriešu apģērbu, rotas un ar kara darbību saistītos priekšmetus rotāja mēness zīmes. |
Viens no mēness simboliem ir pusaplis, kas novietots stateniski.
Mēness zīme – pusaplis
Lai vienkāršāk šo zīmi attēlot adījumos, pusapaļā forma tika pārveidota stūrainā formā.
Mēness zīme, pārveidota stūrainā formā
Mēness zīme var būt nolocītiem galiem, ielauztu vidu.
Mēness zīme ar nolocītiem galiem
Mēness zīme ar nolocītiem galiem, ielauztu vidu
Mēness zīme ornamentā
Vēl viena mēness zīme ir mēness krusts. To veido centrā izkārtots aplis vai četrstūris, kam apkārt izkārtotas četras mēness zīmes. Iespējams, ka tās apzīmēja četras mēness fāzes. Uzskatīja, ka mēness krustam piemīt sargājošs spēks.
Mēness krusts
Ornamentos mēness zīme visbiežāk sastopama kopā ar saules simbolu: starp mēness ragiem izkārtots sauli simbolizējošais aplis vai kvadrāts.
Atsauce:
Valoda. Ailab. Mēness
https://lv.wikipedia.org/wiki/Mēness_(dievība)
Attēli:
Vikipēdija. Pilns mēness
Vikipēdija. Mēness fāžu maiņa
Valoda. Ailab. Mēness
Valoda. Ailab. Mēness krusts