Zemes māksla
Zemes māksla jeb lendārts – vides māksla paveids, ainavas veidošanas māksla. Šis mākslas virziens izveidojās 20.gadsimta. 60. gados ASV un Lielbritānijā. Šajā laika posmā cilvēki aizvien vairāk uzmanības veltīja dabas aizsardzības jautājumiem. Zemes māksla bija viens no veidiem, kā pievērst cilvēku uzmanību šai aktuālai problēmai.
1. attēls. Zemes mākslas piemērs "Zikurāts"
Zemes mākslas pārstāvji vērsās pret mākslas komercializāciju, samākslotību, noraidīja pilsētas dzīves popularitāti. Pirmie zemes mākslas darbi tika radīti tālu no apdzīvotām vietām, visbiežāk tuksnešainās, neapdzīvotās vietās. Mākslinieki ar ekskavatoru, buldozeru palīdzību raka bedres, veidoja uzbērumus, līnijas. Izstāžu zālēs nonāca vien šo lielizmēra mākslas darbu fotogrāfijas.
2. attēls. Zemes mākslas paraugs
Taču dažkārt šīs zemes un akmeņu kaudzes demonstrēja arī izstāžu zālēs kā protestu pret mākslas samākslotību.
Šis mākslas virziens paplašināja mākslas robežas ar izmantotajiem materiāliem, mākslas darbu atrašanās vietu. Mākslas darbu radīšanā izmantoja augsni, smiltis, akmeņus, augus, lapas, čiekurus, gliemežvākus un citus dabā sastopamus materiālus.
3. attēls. "Zaļā katedrāle" (koki veido katedrāles plāna kontūras)
Kompozīcijā iesaistīja arī dabā esošas ūdenskrātuves (piemēram, upes, ezerus). Šie mākslas darbi netiek radīti atrauti no vides un pēcāk novietoti dabā – radītais mākslas darbs kļūst par daļu no ainavas. Šos darbus nav iespējams transportēt no vienas vietas uz citu.
4. attēls. Kompozīcijā iesaistīti koki.
Tā kā mākslas darbi atrodas zem klajas debess un tiek pakļauti dabas procesu iedarbībai (lietus, vējš), tad daudzi no pirmajiem zemes mākslas darbiem, kas tika radīti ASV Nevadas, Jutas vai Arizonas tuksnešos, laika gaitā ir izzuduši un tagad aplūkojami tikai fotogrāfijās.
Viens no pirmajiem zemes mākslas pārstāvjiem ir amerikāņu mākslinieks Roberts Smitsons (1938 – 1973). Viens no viņā nozīmīgākajiem zemes mākslas darbiem – Spirālveida mols, kas izveidots ASV pie sāls ezera Jūtas štatā. Mols ir 1500 m garš, izveidots no akmens, sāls kristāliem, izdedzinātas zemes, jūras aļģēm.
5. attēls. Spirālveida mols
Instalācija
Instalācija tulkojumā no angļu valodas installation nozīmē iekārtot, montēt. Instalācija ir telpiska kompozīcija, kas radīta no dažādiem elementiem. Instalāciju māksla kļuva populāra 20. gadsimta otrajā pusē.
6. attēls. Instalācija "Kustīgās pilsētas"
Instalāciju lielākoties rada no dažādiem rūpnieciski izgatavotiem materiāliem. Būtisks elements instalāciju mākslā – iesaistīt skatītāju. Radīt tādu mākslas objektu, kurā skatītājs šo darbu neaplūkotu no malas, bet atrastos tajā iekšā, izbaudītu to no iekšienes.
7. attēls. "Krastmala"
Instalācijās tiek izmantotas gaismas, to radītie efekti, kā arī modernās tehnikas sasniegumi – video un audio ieraksti, internets, tiek radīta virtuālā realitāte.
8. attēls. Iracionālā ģeometrija
Bieži vien instalācijas nav iespējams transportēt, tās ir izgatavotas īpaši konkrētai telpai.
Instalācijas bieži vien tiek izvietotas vidē.
9. attēls. Instalācija "Vārti"
10. attēls. Instalācijas "Vārti" izvietojums parka teritorijā
Kompozīcijās dažkārt iesaistīja arī ūdenskrātuves. Šie objekti kontrastē ar vidi, tie nekļūst par daļu no kopējās ainavas.
11. attēls. Peldošās piestātnes
Atsauce:
1. attēls. "Zikurāts Karintijas Rozentālē" (18.05.2023.), mākslinieki Eds un Tomass Hoki (Ed und Tomas Hoke) un Armīns Gerino (Armin Guerino), fotogrāfs Hanss Pīters Šēfers (Hans Peter Schaefer), licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons. Licencēts saskaņā ar GNU Free Documentation Licenci, versija 1.2. vai jebkura jaunāka versija.
2. attēls. "Gibelinas "Cretto di Burri"" (18.05.2023.), mākslinieks Gabriels Valentini (Gabriel Valentini), fotogrāfs Boobax, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons. Licencēts saskaņā ar GNU Free Documentation Licenci, versija 1.2. vai jebkura jaunāka versija.
3. attēls. "Zaļā katedrāle, Almere" (18.05.2023.), mākslinieks RogAir, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons.
4. attēls. "Gaisa māksla" (18.05.2023.), mākslinieks Nils Udo, fotogrāfs Patriks Hirlejs (Patrick Hirlehey), licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons. Licencēts saskaņā ar GNU Free Documentation Licenci, versija 1.2. vai jebkura jaunāka versija.
5. attēls. "Spirālveida mols pie Rozelpointas" (18.05.2023.), mākslinieks Roberts Smitsons (Robert Smithson), licencēts saskaņā ar CC BY-SA 2.0, izmantojot Wikimedia Commons.
6. attēls. "10000 kustīgās pilsētas – Tas pats, bet atšķirīgs" (18.05.2023.), fotogrāfs Marks Lī (Marc Lee), licencēts saskaņā ar CC BY-SA 4.0, izmantojot Wikimedia Commons. Licencēts saskaņā ar GNU Free Documentation Licenci, versija 1.2. vai jebkura jaunāka versija.
7. attēls. "Krastmala" (18.05.2023.), māksliniece Reičela Vaitreda (Rachel Whiteread), licencēts saskaņā ar CC BY-SA 2.5, izmantojot Wikimedia Commons.
8. attēls. "Iracionālā ģeometrija" (18.05.2023.), mākslinieks Dombis, fotogrāfs Cracksinthestreet.
9. attēls. "Vārti" (18.05.2023.), fotogrāfs Moriss Pērls (Morris Pearl), licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons. Licencēts saskaņā ar GNU Free Documentation Licenci, versija 1.2. vai jebkura jaunāka versija.
10. attēls: "Instalācija "Vārti" Centrālparkā, Ņujorkā" (18.05.2023.), mākslinieki Kristo un Žanna Klodi (Christo and Jeanne Claode), fotogrāfs Kerola M. Haišita (Carol M. Highsmith).
11. attēls: "Peldošie moli pie Sanpaolo salas" (18.05.2023.), mākslinieki Kristo un Žanna Klodi (Christo and Jeanne Claode), fotogrāfs NewtonCourt, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 4.0, izmantojot Wikimedia Commons.