Tekstils tulkojumā no latīņu valodas "textere" nozīmē pīt, sapīt. Tekstilizstrādājums - izstrādājums, kas izgatavots no šķiedrām, parasti - vilnas vai kokvilnas.
Tekstilmateriālu iegūst aužot uz stellēm, adot, tamborējot, filcējot (šķiedras tiek sapresētas kopā). 
"Tekstilmāksla - dekoratīvās mākslas veids. Tekstilmākslas darbi tiek izgatavoti, izmantojot dažādus aušanas paņēmienus un autortehnikas."1
Tekstilmāksla ir arī auduma krāsošana, apdruka, izšūšana un mežģīņu darināšana.
Šķiedra
Parasti šķiedru ieguva no augu vai dzīvnieku valsts - kokvilnu no kokvilnas auga pogaļām, linu no linu stiebriem, vilnu no dzīvnieku vilnas vai zīdu no zīdtauriņu kāpuru kokona.
kokvilna.JPG
Kokvilna
zidtauri ji.jpg
Zīdtauriņi
kokons.jpg
Zīdtauriņa kāpura kokons
 

Mūsdienās izmanto arī sintētisko šķiedru - akrilu, neilonu, viskozi, likru. Jebkuru šķiedru jāpārveido (jāsavērpj) par pavedienu, no kura var izgatavot tekstilizstrādājumu.
pirmās tekstilšķiedras senos laikos izmantoja neapstrādātus augu stiebrus. No tiem pina somas, tīklus, aizslietņus, virves. Laika gaitā cilvēks iemācījās izmantot citus šķiedras veidus - linu, džutu, dzīvnieku vilnu. 20.gadsimta beigās tekstilmākslas paraugus sāka izgatavot arī no netradicionāliem materiāliem - izmantoja koku, metālu, plastmasu.
Pirmie austie audumi tika izgatavoti Senajā Ēģiptē pirms 7000 gadiem. Tie tika austi no lina. 3 gadu tūkstotī pirms mūsu ēras aušanā sāka izmantot zīdu (Ķīnā) un kokvilnu (Indijā). Sākot ar 19.gadsimtu aizvien biežāk sāka izmantot mākslīgās šķiedras - viskozi, neilonu un likru. 
Aušana
Aušana - auduma izgatavošana uz stellēm. Cilvēku, kurš profesionāli nodarbojas ar aušanu, dēvē par audēju.
audums.jpg
Auduma struktūra
sheema.jpg
Aušanas princips
 
Pastāv divu veidu stelles - horizontālās un vertikālās. Uz horizontālajām stellēm auž audumus, bet uz vertikālajām - gobelēnus un paklājus.
vertik stelles.jpg
Vertikālās stelles
ausana.jpg
Horizontālās stelles
 
Aušanas metode tika izgudrota jau akmens laikmetā. Aušanai izmantoja vertikālās stelles, vēlāk tika izgudrotas horizontālās stelles.
egipte.jpg
Senā Ēģipte
japana.jpg
Japāna



indija.jpg
Indija
 
Dažās kultūrās audums noteica sociālo statusu. Jo audums sarežģītāks un smalkāks, jo augstāku pozīciju šis cilvēks ieņēma sabiedrības hierarhijā. Liela nozīme bija arī auduma ornamentiem, simboliem un krāsām, kas arī noteica rangu sabiedrībā. Piemēram, senajiem inkiem baltā un melnā krāsa apģērbā norādīja uz militāro statusu.
Eiropā starp 14. gadsimtu un 17.gadsimtu īpašus audumus dēvēja par gobelēniem (jeb špalerām), ar kuriem rotāja telpu sienas (pirmie gobelēni rotāja baznīcu interjeru). 
15.gs.gobelens.jpg
15.gs. gobelēns
 
Šajos gobelēnos tika attēlotas reliģiska, vēsturiska satura ainas, kā arī tika izmantoti folkloras tēli, piemēram, vienradzis.
Savukārt Austrumos šajā pat laikā izgatavoja nevis gobelēnus sienu dekorēšanai, bet paklājus. Šos izstrādājumus rotāja sarežģīti ornamenti, kurus veidoja dažādu simbolu kompozīcijas.
Gobelēns
Gobelēns - "dekoratīvi austa drapērija vai paklājs - špalera. Špaleras rotāja ar sadzīviskām ainām, dekoratīviem elementiem vai ornamentu. Tās auda no zīda pēc mākslinieka zīmētām skicēm. Gobelēnus, kuros attēloja ainavas vai augu ornamentus, dēvēja par verdīrām."1
19.gs.gobelens.jpg
19.gadsimta gobelēns
gobel4.jpg
Mūsdienu gobelēns
 
Gobelēni tiek eksponēti pie sienas. Tradicionāli tos rotā sižetiska vai ornamentāla kompozīcija. Šos audumus izgatavo no lina vai vilnas diegiem, bet izmanto arī zīda, zelta vai sudraba diegus, kā arī citus materiālus.
gobel1.jpg
gobelens.jpg
gobel2.jpggobel3.jpg
 
Vārds gobelēns radies 17.gs. Francijā, kur tika atvērta brāļu Gobelēnu karaliskā manufaktūra. Pirms tam lietoja nosaukumu "špalera". 
gobelenu manufaktura.jpg
Brāļu Gobelēnu manufaktūra
 
Gobelēns bija pazīstams jau Senajā Ēģiptē - Tutmosa 4 kapenēs, kas datējamas ar 1400 g.p.m.ē., tika atrasts lina gobelēns, uz kura attēloti skarabeji un lotosa ziedi. Gobelēns pieminēts arī Seno Grieķu eposā par Odiseju - viņa sieva Penelope auda gobelēnu.
Eiropā gobelēns kļuva populārs pēc Krusta kariem, kad kareivji kā karagājienu trofejas atveda austrumu meistaru austos gobelēnus. Pirmais Eiropā austais gobelēns datējams ar 11. gadsimtu. Tas atradās Vācijā, Ķelnes baznīcā. Šajā gobelēnā attēloti fantastiski dzīvnieki. Romānikas laika (11.-13.gs.) gobelēniem raksturīgs ģeometrisks ornaments, heraldiskās zīmes (ģerboņu elementi) un augu ornaments. Populāri bija arī Bībeles sižeti un vēsturiskas ainas.
Gobelēnus izmantoja gan katedrāļu dekorēšanai, gan arī pils telpu dekorēšanai. Tie pasargāja no caurvēja un palīdzēja telpās saglabāt siltumu. Eiropā gobelēnus sāka izgatavot Vācijā, nedaudz vēlāk Skandināvijā. Pēc laika gobelēnu izgatavoja arī Francijā un Flandrijā.
Gobelēnu izgatavošana attīstījās līdz 19.gs., kad līdz ar tehnikas attīstību gobelēnu tradicionālā izgatavošana zaudēja savu nozīmi. Savu atdzimšanu gobelēns piedzīvoja 19.gadsimta vidū Eiropā, kad Viljams Moriss Anglijā atvēra darbnīcas, kurās gobelēnus izgatavoja pēc Viduslaiku tradīcijām.
Izšūšana
Izšūšana - viena no rokdarbu tehnikām, auduma izrotāšana ar adatas un diega palīdzību. Kā papildmateriāli tiek izmantotas krāsainas pērlītes, metāliski pavedieni. Pirmie izšuvumu paraugi saglabājušies no Senās Ēģiptes, Ziemeļeiropas Dzelzs laikmeta posmā un Senās Ķīnas.
izsuvums1.jpgizsuvums2.jpgizsuvums3.jpg
 
Mežģīnes
Mežģīnes - dekoratīvs elements, izgatavots no auduma un diegiem. Mežģīnes izmanto apģērbu un interjera dekorēšanai. Mežģīņu izgatavošanā izmanto kokvilnas, linu, zīda, sudraba vai zelta pavedienu. 
Mežģīņu izgatavošanas pirmsākumi rodami 14.gadsimta sākuma Flandrijā.
mez2.jpgmez4.jpg
 
Papildinformācija:
Atsauce:
http://ru.wikipedia.org/wiki/1
http://ru.wikipedia.org/wiki/2
http://en.wikipedia.org/wiki/Textile_arts
Attēli:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:CottonPlant.JPG
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Meyers_b14_s0826a.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Simple-textile-magnified.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:RugMakingWomanPassesShuttle.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Y%C5%8Dsh%C5%AB_Chikanobu_Filial_Piety.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Weaver_in_India.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:The_Lady_and_the_unicorn_Desire_det1.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Holy_Grail_Tapestry_-The_Arming_and_Departure_of_the_Kniights.jpg
http://img.apollo.lv/upload/2008-07-07/131794/thumb_wide_177877.jpg
http://textileart.lv/upload/authors/25/03_big.jpg
http://www.gibiete.eu/en/small/1145793706.jpg
http://textileart.lv/upload/authors/35/01_big.jpg
http://www.gallery.lv/textileart/BILDES/Blumate/kolizijas.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Manufacture_des_Gobelins.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kazakh_rug_chain_stitch_embroidery.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Japanese_embroidery_on_festival_cart.jpg
http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Richelieu-_oder_Ausschnittstickerei.jpg&filetimestamp=20101109051719
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Duchesse-brussel.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Table-cloth_2008-1.jpg