Dzīvības organizācijas pamatlīmeņu secība no zemākā uz augstāko: šūna, audi, orgāni, orgānu sistēmas, organisms. Atkārto par dzīvības organizācijas līmeņiem šeit.
Šūna ir dzīvo organismu uzbūves un funkcionālā pamatvienība. Vienšūnu organisms sastāv tikai no vienas šūnas un pilnībā funkcionē kā dzīvais organisms. Bieži ķermeņa šūnas specializējas vienas funkcijas veikšanai. Piemēram, kuņģa epitēlijšūnas specializējas veidot un izdalīt kuņģī gremošanas enzīmus. Atkārto jau iepriekš apgūto par šūnu šeit.
Cilvēka šūnas
Audi ir līdzīgu šūnu grupas un to starpšūnu materiāls. Audi ir daudzšūnu organisma organizācijas līmenis, vienšūnu organismiem audu nav. Daudzšūnu organismiem ir specializēti audi, kuri regulē organisma maņas jeb reakciju uz vidi. Augiem ir vadaudi (transportē ūdeni un barības vielas), balstaudi (atbild par izturību, elastību), segaudi (veic aizsargfunkciju) un pamataudi (veido auga ķermeni). Dzīvniekiem ir 4 audu veidi: muskuļaudi, segaudi, nervaudi, saistaudi. Cilvēka kuņģis galvenokārt sastāv no muskuļaudiem, iekšējo slāni klāj zarnu bārkstiņas.
Cilvēka kuņģa iekšējo slāni klāj zarnu bārkstiņas
Orgāni ir audu grupa dzīvā organismā, kas ir pielāgota noteiktas funkcijas veikšanai. Augos galvenie orgāni ir stumbrs, sakne, lapas, zieds un auglis. Orgāni ir atbildīgi par organisma dzīvības uzturēšanas pamatfunkcijām. Cilvēkam kuņģis palīdz sagremot barību, izdala enzīmus un samaisa barību līdz putras konsistencei.
Cilvēka kuņģis veic barības vielu šķelšanas un uzsūkšanas funkciju
Augstākiem dzīvniekiem orgāni tiek grupēti orgānu sistēmās. Piemēram, barības vads, kuņģis un aknas ir gremošanas sistēmas orgāni. Attīstītākiem dzīvniekiem parasti ir 10 galvenās orgānu sistēmas: audu, skeleta, muskuļu, nervu, endokrīnās (hormonālās), gremošanas, elpošanas, asinsrites, ekskrēcijas un reproduktīvās sistēmas.
Organisms ir orgānu un orgānu sistēmu kopums.
Svarīgi!
Atomi, molekulas un šūnas sastāvdaļas nav dzīvas pamatvienības!
Par cilvēka orgānu sistēmām atkārto šeit!