Ķermeņa funkcijas un iekšējos orgānus regulē veģetatīvā nervu sistēma, kas darbojas neatkarīgi no cilvēka apzinātās kontroles.
Veģetatīvā nervu sistēma iedalās 2 daļās:
- Simpātiskā nervu sistēma – sagatavo organismu aktīvai darbībai. Pārnestā nozīmē to varētu raksturot kā organisma sagatavošanos cīņai, uzbrukumam vai bēgšanai. Simpātiskā nervu sistēma aktivizējoties, paātrina sirdsdarbību, sasprindzina muskuļus un palielina to spēku, paplašina acu zīlītes, paātrina vielmaiņas procesus, samazina gremošanas sulu izdalīšanos, paplašina elpvadus jeb bronhus. Simpātiskā nervu sistēma pastiprināti darbojas, ja cilvēks izjūt trauksmi un saspringumu.
- Parasimpātiskā nervu sistēma – sagatavo organismu mieram un atpūtai. Parasimpātiskā nervu sistēma aktivizējoties palēnina sirdsdarbību, elpošanu, sašaurina elpvadus, samazina muskuļu saspringumu un spēku, sašaurina acu zīlītes, palielina gremošanas sulu izdalīšanos.
Emocijas ietekmē veģetatīvās nervu sistēmas darbību un pielāgo to cilvēka vajadzībām. Piemēram, izjūtot bailes, aktivizējas simpātiskā nervu sistēma, savukārt, izjūtot labsajūtu, pārsvarā darbojas parasimpātiskā nervu sistēma. Dažādas emocijas ir normāla un veselīga izpausme. Taču, ja cilvēks pastāvīgi pārpūlas vai ilgstoši izjūt stresu, organisms visus savus spēkus tērē slodzes un stresa izturēšanai. Emocijas nespēj tikt pārstrādātas un pielāgotas. Organisms sāk darboties „izdzīvošanas režīmā” un tajā ieslēdzas vesela ķīmisko reakciju virkne – sirdsdarbība paātrinās, lielākā daudzumā asinīs izdalās stresa hormoni, aknās atbrīvojas ķīmiska viela glikogēns, kas vēlāk pārvēršas glikozē un nodrošina organismu ar enerģiju, elpošana kļūst straujāka, lai plaušām pieplūstu vairāk skābekļa, muskuļi saspringst, lai būtu gatavi fiziskai darbībai, ja tāda būs nepieciešama, pastiprinās sviedru izdale, lai atvēsinātu ķermeni, ja gadījumā fiziska darbība patiešām tiek realizēta. Stresa un pārslodzes gadījumā simpātiskā nervu sistēma tiek pārslogota. Tiek izjaukts veģetatīvās nervu sistēmas līdzsvars, kas izsauc dažādus nepatīkamus simptomus.
Atsauce:
http://vivendicentrs.lv/lv/vegetativa-distonija-vairak
Attēls no: http://bodykeys.weebly.com/uploads/4/5/8/4/45840491/1424717443.png