Papardes ir izplatītas no tropu apgabaliem līdz tundrai. Daudzas to sugas ir kļuvušas par iecienītiem telpaugiem. Papardes zaļo no pavasara līdz rudenim.
Papardes ir daudzgadīgi lakstaugi. Papardēm ir attīstīti visi auga orgāni - sakne (4), stumbrs (2) un lapas(1). Papardēm ir resns saknenis (3).
Video - Kā izaug paparde
Papardēm ir attīstīta vadaudu sistēma. Pa vadaudiem ūdens ar tajā izšķīdušajām minerālvielām pārvietojas no saknēm uz lapām, bet fotosintēzē radušās vielas no lapām plūst uz citiem orgāniem.
Papardes vairojas ar sporām. Sporas veidojas lapu apakšpusē īpašās sporu vācelītēs. Kad tās plīst, sporas izsējas. | Ja sporas nokļūst labvēlīgos apstākļos, tās dīgst, izveidojot mazai sirdij līdzīgu augu. Tā ir papardes dzimumpaaudze. |
Video - Papardes sporas mikroskopā
Uz tās attīstās vīrišķās un sievišķās dzimumšūnas. Ar ūdens palīdzību vīrišķās dzimumšūnas nokļūst pie sievišķajām un notiek to saplūšana - apaugļošanās. Izveidojas dīglis, no kura izaug jauns augs - paparde, kuru sauc par bezdzimumpaaudzi. Tātad, papardes attīstībā pastāv 2 paaudzes, kas nomaina viena otru.
Atsauce:
http://www.termorelax.com/_upload/pictures/401711/strauspaparde.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_oApy1v1Ve0c/TQbjWMlFWGI/AAAAAAAAIYc/0pBmQJ1jGKo/s1600/sorus+blechnum.jpg
http://micro.magnet.fsu.edu/optics/olympusmicd/galleries/brightfield/images/fernprothalliumlow.jpg
http://www.aphotoflora.com/images/pteridophyta_dennstaedtiaceae_ferns/pteridium_aquilinum_bracken_frond_05-07-10_1.jpg
http://stadisim.lv/stadi/2540.jpg