Mazuļa piedzimšanu sauc par dzemdībām.
Dzemdības normāli ilgst vairākas stundas vai pat diennakti. Tās parasti notiek slimnīcā vecmātes (bērnu saņēmējas) un ārsta uzraudzībā.
Parasti dzemdības sākas ar sāpēm, kas periodiski atkārtojas un arvien vairāk pastiprinās. Dzemdības var sākties arī ar augļa ūdens noplūšanu.
Dzemdībām ir trīs periodi:
- Dzemdes kakla atvēršanās. Šis periods ilgst aptuveni 14 stundas. Kad dzemdes kakls ir atvēries, augļa pūslis pārplīst un augļūdens iztek laukā. (1. att.)
- Augļa izstumšana. Šajā periodā sievietei ir aktīvi jāpalīdz bērnam piedzimt, sasprindzinot vēdera muskuļus tad, kad notiek dzemdes muskulatūras saraušanās. (2., 3. att.) Parasti bērns dzimst ar galviņu pa priekšu. Šis periods ilgst aptuveni no 1 - 3 stundām. Jaundzimušais skaļi brēc, jo viņa plaušām ir pirmo reizi jāieelpo gaiss. Vecmāte divās vietās nosaitē nabas saiti un tad starp nosietajām vietām to pārgriež. Dažas dienas nabas saites galiņš paliek pie mazuļa, bet pēc tam nokrīt.
- Placentas izvadīšana. Dzemdes muskulatūra saraujas un izstumj placentu. (4. att.)
Jaundzimušais tiek nomazgāts, nosvērts, nomērīts un apģērbts. Ja sievietes un bērna veselība ir laba, tad bērnu no mātes nenošķir, jo tā labāk jūtas abi. Bērns ir mierīgāks un māmiņa ir priecīga, ka var uz mazuli raudzīties un viņu pabarot.
Mātes piens ir vislabākā barība mazulim, jo tajā ir visas bērna attīstībai vajadzīgās vielas, kā arī aizsargvielas pret slimībām. Zīdaiņa barošanu ar mātes pienu sauc par dabisko ēdināšanu. Ļoti nozīmīgs ir mazuļa kontakts ar māti zīdīšanas laikā.
Atsauce:
Attēli no http://www.birthababy.com/english/evidential-cord-clamp.html
http://www.sciencephoto.com/media/290353/enlarge
http://www.ehow.com/how_2316336_increase-breast-milk-lactation-tea.html