Lai gan ikdienā cilvēks nejūt dažādo starojumu, kas ir vidē un palīdz darboties dažādām tehnoloģijām, nevar noliegt, ka tehnoloģijām ir ietekme gan uz cilvēka ikdienu, gan veselību.
 
Saziņas iespējas
  
Pirmais saziņas līdzeklis cilvēkiem bija gaismas un skaņas signāli. Attīstoties cilvēcei, attīstījās saziņas iespējas. 18. gadsimtā tika izgudrots telefons un cilvēki varēja viens otram piezvanīt. Visi telefoni pārraida cilvēka runu elektrisku signālu veidā. Saziņas ātrums vairākās desmitgadēs zvaniem nav būtiski mainījies. Laika gaitā ir mainījies un pilnveidojies tikai telefona izskats un papildfunkcijas. Analogais telefons - iespējams tikai pazvanīt.
 
telephone-g2469db165_1920.jpg
Analogais telefona aparāts
 
iphone-g938adb830_1280.jpg
Mobilais telefons
 
Mobilo telefonu izmanto ne tikai, lai piezvanītu. Tam ir daudz papildus funkcijas – dažādas izklaidei un darbam, mācībām noderīgas aplikācijas, ar to var norēķināties un sūtīt ziņas (rakstiski un balss).
 
Ziņu sūtīšana. Par īsziņu aizsākumu var uzskatīt telegrāfu. Telegrāfs bija speciāls aparāts, ar kuru tika nosūtīta ziņa, kur to uztvēra speciāli apmācīti cilvēki, un šo ziņu nodeva adresātam. Nosūtīto ziņu sauca telegramma. Latvijā šis pakalpojums nedarbojas jau kopš 2018. gada.
 
boy-63777_960_720.jpg
Telegrāfa aparāts
 
Mūsdienās ir daudz ātrāki veidi kā nodot informāciju - piemēram, rakstot e-pasta vēstuli vai īsziņu vai rakstīt vēstuli kādā sociālajā tīklā. Arī mūsdienās viens no saziņas veidiem ir papīra vēstules sūtīšana. Tas nav ātrs saziņas veids, bet ir patīkami saņemt papīra vēstuli.
Atkārto no 2. klases, kā rakstīt vēstuli un īsziņu!
 
letters-1890342_960_720.jpg
Vēstule
 
Informācijas iegūšana. Pateicoties dažādām tehnoloģijām - internetam, datoram, telefonam, mūsdienās praktiski jebkuram jautājumam var atrast atbildi.
Svarīgi!
Pasaulē ir informācijas pārbagātība, tāpēc ir jāmācas atšķirt patiesas ziņas no viltus ziņām.
Lai atrastu atbildi uz kādu jautājumu vai atrastu kādu informāciju, tiek izmantoti meklētāji. Viena no pasaulē plašāk izmantotajām meklētājprogrammām ir Google.
 
google-on-your-smartphone-gfc986e0cd_1920.jpg
Meklētājprogramma Google
 
Pirms tika izgudrots internets, informācija tika meklēta bibliotēkās dažādās grāmatās - enciklopēdijās, vārdnīcās utt.
 
library-g1caaced9b_1920.jpg
Bibliotēka
 
Laika pavadīšana digitālajās ierīcēs
  
Laika pavadīšana digitālajās ierīcēs ne tikai ir mainījusies socializēšanās prasmes, bet arī prasa zināt noteiktu komunikācijas ētiku un noteikumus.
  • Publiski digitālajā vidē nevajadzētu izpaust savu dzīvesvietas adresi, stāstīt par savu ģimeni, par skolu, kurā mācies, par to, kas pieder tavai ģimenei, neievietot fotoattēlus, kuros redzamas dārgas mantas, kas atrodas tavā istabā utt.
  • Nekad bez vecāku klātbūtnes nekur neievadīt savas vai vecāku kredītkartes numurus un paroles. Ja digitālajā vidē kāds tev lūdz nosūtīt iepriekš norādīto informāciju, vai esi saņēmis vēstuli vai ziņu, kas tevi uztrauc, informē par to savus vecākus vai skolotāju.
  • Digitālās ierīces ir svarīgi lietot droši - esot mājās vai skolā atļautā laikā. Nekad neskaties digitālās ierīces ejot pāri ielai, mazgājoties vannā, braucot sabiedriskajā transportā vai atrodoties publiskā pasākumā, piemēram, teātra izrādē. Tāpat digitālajā vidē nevajadzētu pavadīt laiku īsi pirms gulēšanas vai jau tumšā istabā.
 
Veselību ietekmējošie faktori
  
Digitālā vide piedāvā daudz interesanta. Tajā ir interesanti pavadīt laiku.
Svarīgi!
Bet atceries, ka digitālās izklaides vari izmantot tikai tad, ka esi izmācījies, paspēlējies ārā un izdarījis visus citus pienākumus.
Digitālajā vidē tiek piedāvātās dažādās spēles, bieži arī tavam vecumam nepiemērotas. Dažkārt, lai iegūtu spēlē labāku pozīciju, par to ir jāmaksā reāla nauda. Nekad spēlei netērē reālu naudu, bez vecāku atļaujas.
Ilgstoša spēļu spēlēšana (tai skaitā Playstation un Nintendo) vai atrašanās digitālajā vidē var radīt atkarību, kas būtiski var ietekmēt tavu veselību, tavu nākotni un attiecības ar ģimeni un draugiem.
Tāpat ilgstoša skatīšanās digitālās ierīcēs ietekmē acu un muguras veselību, kā arī mazkustība var ietekmēt kopējo veselību un veicināt svara pieaugumu.
Atkārto no 1. klases, kā pareizi sēdēt pie datora un kādus vingrinājumus varētu veikt!