PIRMĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Mūsdienās, kad tiek izmantotas daudz un dažādas saziņas tehnoloģijas, mums visapkārt ir daudzveidīgs starojums, tai skaitā elektromagnētiskais starojums. Šo starojumu cilvēks ar savām maņām neuztver.
Starojumu izstaro un uztver cilvēku radītās elektroierīces, jo tehnoloģijas raida un uztver informāciju starojuma veidā.
Mūsu ikdienā ir daudz dažādas ierīces, kas rada vai uztver šo īpašo starojumu. Piemēram, televizors, bezvadu austiņas, dators, interneta modēms, mobilais telefons, planšete utt.
Elektromagnētiskais starojums darbojas arī vadot mašīnu ar tālvadības pulti.
Mobilā telefona darbībā tiek izmantots elektromagnētiskā starojuma veids - radioviļņi. Šo pašu starojuma darbības veidu izmanto arī, piemēram, garāžas durvju pults, mašīnas durvju pults, daudzās rotaļlietās un celtniecības iekārtās. Ar radioviļņiem pārraidīto signālu ir iespējams uztver cauri sienām un citiem šķēršļiem. Radioviļņus izmanto arī bezvadu interneta signālu pārraidīšanai.
Šis starojums tiek izmantots ne tikai, lai sakaru ierīces "sazinātos savā starpā" tālu viena no otras, bet tiek izmantots arī nelielā attālumā, piemēram, TV pults izmantošana. Vai tu zini, kā darbojas TV pults?
TV pults uzbūve
1. Baterija
2. Mikroshēma
3. Pogas
4. Pogu kontakti
5. Gaisma pults galā
TV pults uzbūve
TV pults darbības princips
1. Kad tiek nospiesta pults poga, mikroshēma saņem signālu.
2. Mikroshēma šo signālu pārveido un nosūta gaismas spuldzītei, kas atrodas pults priekšpusē.
3. Gaismiņa pults galā šo kodu pārraida gaisā ar īpašu kustību. Gaismu uztver televizors.
4. Katrai pults pogai ir sava gaismas kustību kombinācija, tādā veidā televizors saprot, kura poga ir nospiesta.
TV pults darbības princips
Tālvadības pults ir gan televizoram, gan projektoram, dronam. Dodot signālu, pults ļauj vadīt ierīci. Pults signālu izplatīšanos var traucēt šķēršļi, piemēram, priekšā nolikta roka vai kāds priekšmets. Pultij vienmēr jābūt vērstai pret ierīci, kas uztvers šo starojumu.