Tu esi apguvis dažādus spēku veidus. Ja nepieciešams, atkārtot tos vēlreiz šeit.
Atceries, ka berzes spēks ir spēks, kas rodas vienam ķermenim pārvietojoties pa otra ķermeņa virsmu, samazinot kustības ātrumu. Ir vēl kāds spēks, kas samazina kustības ātrumu. Tas ir pretestības spēks. Šis spēks darbojas tad, kad ķermenis atrodas ūdenī vai kustība notiek gaisā.
Pretestības spēks - spēks, kas kavē kustību ūdenī vai gaisā un darbojas pretēji kustības virzienam.
Ja ķermenis kustas gaisā, tad tā kustību kavē gaisa pretestības spēks, jo berze darbojas starp ķermeni un gaisu. Jo lielāks kustības ātrums, jo izteiktāk var izjust gaisa pretestību. Piemēram, ejot ar kājām šo pretestību īpaši nejūt, bet braucot ātri ar velosipēdu var just gaisa plūsmu pretī. Gaisa pretestības īpašības izmanto, piemēram, lecot ar izpletni.
Transporta līdzekļiem, kas sasniedz lielu ātrumu, piemēram, lidmašīnām un vilcieniem, ir īpaša, noapaļota forma. Gluda forma samazina gaisa pretestību, ļaujot transporta līdzeklim vieglāk šķelt gaisu. Tas samazina arī degvielas patēriņu un palielina ātrumu.
Gaisa pretestību ietekmē arī ķermeņa virsmas laukums. To var novērot veicot vienkāršu eksperimentu ar papīra lapām. Saburzīta lapa bumbiņas veidā, izmesta pa logu nokritīs ātrāk, nekā izklāta lapa ar lielāku laukumu.
Ja ķermenis kustas ūdenī, rodas ūdens pretestības spēks, jo berze darbojas starp ķermeni un ūdeni. Ūdenī pārvietoties ir grūtāk kā gaisā, un to īpaši var just, ja mēģina skriet pa ūdeni.
Zivis ir pielāgojušās ar īpašu ķermeņa formu un gludām zvīņām, kas samazina pretestību. Arī sportisti, veicot peldēšanas distances, cenšas maksimāli samazināt ūdens pretestību velkot peldcepures un peldtērpus. Īpaši tērpi un zivs forma ļauj vieglāk un ātrāk peldēt pa ūdeni, kā arī samazināt pretestības spēku.