Visbiežāk lietoti datnes tipi
Kā jau iepriekš noskaidrojam, katras datnes nosaukums sastāv no 3 daļām: pašas datnes vārds, punkts un datnes paplašinājums (parasti sastāv no \(3\) - \(4\) burtiem). Piemēram: 1_uzdevums.docx
Pēc paplašinājuma mēs uzreiz varām saprast pie kāda datņu tipa pieder šī datne un kāda lietotne mums jāizmanto. Paplašinājums parasti norāda datnes formātu, tas ir veidu, kā informācija datnē ir saglabāta. Paplašinājumi palīdz dažādām programmām „saprast” un izmantot datnēs saglabāto informāciju.
Teksta datnes
Teksta datnes satur teksta datus, un tos var saglabāt teksta formātā. Lai gan lielākā daļa teksta datnes ir lietotāju izveidoti un saglabāti dokumenti, programmatūras izstrādātāji tos var izmantot arī programmu datu glabāšanai.
Svarīgi!
Visbiežāk izmanto šādus teksta datnes paplašinājumus: .docx (.doc), .txt, .log, .rtf, .odt, .sxw, .tex
Attēlu datnes
Grafiskais formāts ir veids, kā ierakstīt grafisko informāciju. Grafisko datņu formāti ir paredzēti attēlu (fotogrāfiju un zīmējumu) glabāšanai.
Svarīgi!
Visbiežāk izmantojamie attēlu datnes paplašinājumi: .jpg (.jfif, .jpe vai .jpeg), .png, .gif, .bmp, .tif, .svg, .pdf, psd, .ico
Video un audio datnes
Video datnes kategorijā ietilpst plašs video formātu klāsts, kas izmanto dažādus kodekus video datu kodēšanai un saspiešanai. Šajā kategorijā ietilpst arī video projektu datnes un video informācijas datnes, kurās var nebūt video datu.
Audio datnes kategorijā ietilpst saspiesti un nesaspiesti audio formāti, kas satur datu signālu un kurus var atskaņot audio programmas. Šajā kategorijā ietilpst arī MIDI faili, mūzikas partitūras un audio projektu datnes, kas parasti nesatur audio datus.
Audio datnes kategorijā ietilpst saspiesti un nesaspiesti audio formāti, kas satur datu signālu un kurus var atskaņot audio programmas. Šajā kategorijā ietilpst arī MIDI faili, mūzikas partitūras un audio projektu datnes, kas parasti nesatur audio datus.
Svarīgi!
Vispopulārākie video un audio datnes paplašinājumi: .avi, .mp3, .mp4, .wav, .midi (.mid), .flv, .mpg (.mpeg), .wmv
Citas datnes
Prezentāciju datnes - .ppt, .pptx, .ppsx, .pdf, .odp
Izklājlapu datnes - .xls, .xlsx, .xltx, .ods, .ots, .csv
Tīmekļa lappuses datnes - .htm, .html
Datu bāzes datnes - .db, .accdb, .nsf, .fp7, .crypt, .mdb
Pagaidu datnes - .tmp, .temp
Sinhronizēšana ir mehānisms, kas nodrošina atšķirību saskaņošanas procesu starp datiem, kas tiek glabāti vienā atrašanās vietā, un to pašu datu kopiju, kura tiek glabāta citur.
Datus var sinhronizēt savā datorā un mākonī, lai datiem varētu piekļūt no jebkuras vietas — datora, mobilās ierīces un pat tīmekļa vietnes.
Vispopulārākie sinhronizācijas rīki, kas ļauj saglabāt, kopīgot failus un mapes, kā arī sadarboties no mobilās ierīces, planšetdatora vai datora ir GoogleDrive, OneDrive, Dropbox, iCloud.
Latvijas mākoņpakalpojumi: files.inbox.lv, failiem.lv
Sinhronizēšanas priekšrocības:
- Visur, kur ir piekļuve internetam, var darboties ar savām saglabātajām datnēm;
- Ja Jūsu programmvadāma ierīce (viedtālrunis, dators) ir sabojāta vai pazaudēta, dati, kas saglabāti mākonī, vienalga būs pieejami;
- Ātri un ērti var strādāt no vairākām programmvadāmām ierīcēm (mājas dators, dators skolā vai darbā, viedtālrunis);
- Vairākas platformas ļauj kopīgot dokumentus ar citiem lietotājiem, tādā veidā var vienlaicīgi strādāt vairākiem cilvēkiem pie viena dokumenta attālināti.
Riski:
- Iespējama nesankcionēta piekļuve saglabātajiem datiem;
- Nevar izmantot, ja nav interneta pieslēguma;
- Pakalpojumu sniedzējs var pārtraukt darbību;
- Iespējama privātuma zaudēšana.
Arhivēšana (saspiešana) ir datu ierakstīšana atmiņā tā, lai tie aizņemtu mazāk vietas.
Arhivētiem datiem ir vairākas priekšrocības:
- reti izmantojamus datus var arhivēt, tādējādi ietaupot vietu uz diska un samazinot datņu skaitu;
- e-vēstulei ērtāk pievienot nevis vairākas atsevišķas datnes, bet vienu arhīvu (tādā veidā vēstule aizņems daudz mazāk vietas);
- arhīvam var piešķirt paroli, aizsargājot no nesankcionētas piekļuves.
Programmas, kas veic datņu saspiešanu un atspiešanu, sauc par arhivatoriem.
Pastāv dažādi arhīva datņu formāti, kas nodrošina gan arhivēšanu, gan datņu saspiešanu, piemēram, 7z, ARC, RAR un ZIP.
Arhīva datnes paplašinājumi: .7z, .rar, .zip, .tar, .ace, .cab, .exe, .jar
Arhivēšanas līdzekļi var būt gan kā atsevišķas programmas, gan arī operētājsistēmas sastāvdaļa. Arhivējot mapi, tiek arhivētas visas datnes, kas atrodas izvēlētajā mapē un tās apakšmapēs, parasti saglabājot informāciju par to, kurā mapē katra no datnēm atradusies. Lai izmantotu saspiestās datnes saturu, tā ir jāatspiež jeb jāatarhivē (unzip).
Dokumenta aizsardzība ar paroli
Dažreiz ir nepieciešams aizsargāt savu dokumentu ar paroli, lai neviens cits nevarētu to atvērt. Lai izdarītu to, nepieciešams:
- atvērt dokumentu un izvēlēties cilni Fails, pēc tam sadaļā Informācija nospiest uz pogu Aizsargāt dokumentu un izvēlēties Šifrēt ar paroli.
- ierakstīt paroli un pēc tam ierakstīt to vēlreiz, lai apstiprinātu.
- saglabāt failu, lai parole varētu stāties spēkā.
Svarīgi!
Paroles ir reģistrjutīgas, un to maksimālais rakstzīmju skaits ir \(15\) rakstzīmes.
Glabājiet paroles kopiju drošā vietā vai izveidojiet paroli, ko atcerēsieties!
Datus var aizsargāt ne tikai ar paroli, bet arī ar personas biometriskiem datiem.
Ar jēdzienu "Biometriskie dati" saprot cilvēka fizisko īpašību un rādītāju kopumu, kas var būt sejas digitālais attēls, pirkstu vai pat delnu nospiedums.
Visbiežāk tādas tehnoloģijas pielieto viedierīcēs (piemēram, Iphone Face-ID).