Internets sniedz daudz un dažādas iespējas, bet svarīgi ir kritiski vērtēt informāciju, ar ko saskaras, izmantojot interneta pakalpojumus, un ievērot drošības pasākumus.
 
2.png
 
Ievietojot internetā jebkuru informāciju par sevi, noteikti jāatceras par to, ka cilvēks nezina, kas ir viņa draugu draugi un kā viņi varētu rīkoties, ieguvuši tālruņa numuru, fotogrāfiju vai mājas adresi. Tiklīdz kāds ievieto šo informāciju internetā, tā kļūst pieejama katram. Iespējams, vairs nelīdzēs arī fotogrāfijas vai tālruņa numura izņemšana no profila pēc kāda laika, jo cilvēks nevarēs zināt, cik citu cilvēku šo fotogrāfiju vai tālruņa numuru jau saglabājuši savā datorā vai pārsūtījuši kādam citam savam paziņam.
Svarīgi!
Atcerieties! Novērtējiet, ar kādiem cilvēkiem jūs tērzējat (čatojat), cik privātu informāciju un uzskatus jūs izplatāt internetā, kā arī, cik cilvēku to ieraudzīs un izlasīs.
 
Informācijas pieejamība
 
Varbūt jums nešķiet slikta doma informēt visus, ko jūs ar draugu vai draudzeni darījāt pagājušajā vakarā, vai arī pastāstīt par strīdu ar labāko draugu, taču ir ļoti svarīgi atcerēties: informācija, ko jūs ievietojat internetā, var kļūt publiski pieejama visiem. Lielu daļu informācijas jūs ievietojat internetā, atrodoties savās mājās, un ir ļoti viegli aizmirst par to, ka internets ir publiska telpa (tāpat kā stacija, iela, klubs utt.). Pirms tajā ievietojat kādu informāciju, pajautājiet sev – vai es gribētu, lai konkrēto informāciju redz mana mamma, tētis, draugs, skolotāja vai, piemēram, jebkurš svešinieks vai garāmgājējs? Ja atbilde ir „nē”, nelieciet to internetā! Arī tad, ja informācijas ir pavisam maz, par jums var izsecināt daudz ko – pilsētu, kurā dzīvojat, skolu, kurā mācāties, kad neesat mājās u.tml.
Svarīgi!
Atcerieties! Informāciju, ko jūs ievietojat internetā, var redzēt ikviens, tāpēc, ja neesat ar mieru to izdrukātā veidā novietot publiskā vietā pilsētas centrā, arī savā profilā nelieciet!
Fotogrāfiju ievietošana internetā
 
Padomājiet, vai ir prātīgi kādā vietnē internetā ievietot savu fotogrāfiju. Atcerieties, ka jebkurš interneta lietotājs var jūsu fotogrāfiju pārkopēt, pārveidot, arī izķēmot un ievietot vēl vairākās citās interneta vietnēs. Tāpat arī neievietojiet internetā citu cilvēku fotogrāfijas un informāciju par tiem. Noskaidrojiet, vai jūsu ģimenes locekļi un draugi vēlētos, lai viņu personisko informāciju uzzinātu nepazīstami ļaudis. Kā jūs justos, ja jūsu draugs publiskā, visiem pieejamā portālā ievietotu fotogrāfiju, kuru jūs ļoti nevēlaties nevienam rādīt?
 
Rūpīgi apdomā, kādu fotogrāfiju tu ievieto internetā. Vai tu būtu ar mieru fotogrāfiju, ko gatavojies ievietot internetā, izdrukāt un uzlikt pie skolas ziņojumu dēļa publiskai apskatei? Apdomā, vai tu būtu priecīgs, ka tavu fotogrāfiju redzētu tava mamma, skolotāja vai kaimiņš? Vai tu būtu priecīgs, ka fotogrāfija būtu pieejama internetā pēc 1, 3 vai 5 gadiem? Ja atbilde kaut uz vienu jautājumu ir „nē” – šādu informāciju labāk internetā neievietot!
Svarīgi!
Atcerieties! Bieži darba devēji, saņemot potenciālo darbinieku CV, pirms aicināšanas uz darba pārrunām mēdz ievadīt viņa vārdu un uzvārdu interneta meklētājos, lai pārliecinātos, kāda veida fotogrāfijas, informāciju un komentārus šis cilvēks ir ievietojis internetā.
Pasākumi, kuri būtu jāveic, lai pasargātu sevi virtuālajā vidē:
  • padomā, vai publiskotie attēli neaizskar un nekaitē Tev, draugiem, klasesbiedriem, vecākiem un citiem cilvēkiem, kuri redzami fotogrāfijās. Pēc tam, kad attēls ievietots internetā, to vairs nevar iznīcināt un padarīt par nebijušu;
  • rakstot komentārus, nesāpini citus, esi iecietīgs pret citu viedokli, dzīvesveidu un uzskatiem;
  • katram portālam izmanto citu paroli. Paroli veido pietiekami sarežģītu, lai to nevar uzminēt citi;
  • neatklāj datus par sevi nepazīstamiem cilvēkiem. Ne visi, ar ko komunicē virtuālajā vidē ir tie, par ko uzdodas. Bieži vien ļaundari slēpj savu patieso seju, lai vieglāk piekļūtu svešai informācijai. Neatklāj, kā Tevi sauc, kur Tu dzīvo, kas ir Tavi vecāki un kādas mantas ir mājās.
 
Pasākumi, kuri būtu jāveic, lai pasargātu datoru:
  • nezināmas izcelsmes programma var «izlikties» par spēli, bet patiesībā var izrādīties datorvīruss;
  • pretvīrusu programmatūra var palīdzēt aizsargāt datoru pret vīrusiem, tārpiem un citiem drošības riskiem;
  • regulāra datorprogrammu atjaunināšana var palīdzēt aizsargāt datoru pret jauniem vīrusiem un citiem drošības riskiem;
  • ja bezvadu tīkls nav aizsargāts, ir iespējams pārtvert datus, kas tiek pārraidīti šajā tīklā, piekļūt dokumentiem un citai datorā esošai informācijai.
 
Bezvadu tīkla aizsargāšanas veidi:
  • bezvadu ierīces droša parole;
  • nomainīt noklusēto bezvadu ierīces nosaukumu datortīklā;
  • ievērot arī pārējos noteikumus par aizsardzību pret kaitīgām programmām un hakeru uzbrukumiem.
 
Atsauce:
Drošība internetā, Rokasgrāmata skolotājiem. Rīgā, 2010, 15.-16.lpp.
Atsauce:
www.startit.lv