Elektroiekārtu vai elektrotīklu normālas darbības traucējumi, cilvēka neapdomīga rīcība vai dabas parādība (zibens) var izraisīt elektrotraumas.

Ja cilvēks nonācis nelaimē, guvis elektrotraumu, līdz ierodas ārsts, nepieciešams nekavējoties sniegt pirmo palīdzību.
Svarīgi!
Jārīkojas ātri, bet mierīgi un pārdomāti. Nepārdomātas darbības dēļ var aiziet bojā arī glābējs.
Pirmkārt, cietušo jāatbrīvo no kontakta ar strāvu, piemēram, atslēgt elektrību. Ja tas nav iespējams, var pārgriezt vadu (spriegums mazāks par \(220\)\(V\)) ar instrumentu, kura rokturis ir no izolēta materiāla.

Gadījumā, ja elektrisko ķēdi nav iespējams ātri pārtraukt, tad cietušais no vada jāatvelk aiz sausām drēbēm ar vienu roku, nepieskaroties cietošo ķermenim (viņš pats arī ir elektriskās strāvas vadītājs). Glābjot cilvēku, glābējam jābūt piesardzīgam — jāuzvelk gumijas cimdi vai jāaptin rokas ar sausu drānu, kas nevada elektrību.
Ja nelaimes gadījums noticis pagalmā, tad jāuzvelk gumijas zābaki vai jānovieto zem kājām izolējošs materiāls, piemēram, sauss dēlis vai gumijas paklājs.
Svarīgi!
Ja spriegums ir lielāks par \(220\) \(V\), tad jāmeklē speciālistu palīdzība, kas atvienos elektrisko pārvades līniju. Šādos gadījumos cietušajam nedrīkst tuvoties, jo atrašanās vairāku metru rādiusā var izraisīt nāvi. Pēc iespējas bīstamā vieta jānorobežo.
Ja pēc atbrīvošanas no elektriskās ķēdes cietušais atrodas bezsamaņā (neelpo, pulss nav jūtams), tad viņu ir iespējams glābt pirmajās 5-6 minūtes, veicot atdzīvināšanu — mākslīgo elpināšanu.

Pirms ātrās palīdzības ārsta ierašanās:
  • jānogulda cietušais uz muguras;
  • jāatbrīvo elpošanas ceļi no apģērba;
  • jāpārbauda trīs lietas: vai cietušais elpo, pulss, acs zīlītes stāvoklis (plaša, nekustīga acs zīlīte norāda, ka nenotiek asins piegāde smadzenēm (šādā gadījumā nepieciešama mākslīgā elpināšana).
Svarīgi!
Ja cilvēkā iesper zibens, pirmkārt, jāzvana 112 (izsaukt medicīnisko palīdzību) un jāpārvieto cietušo no bīstamās vietas!