Migrācijas saldo jeb bilance ir starpība starp iebraukušo (imigrējošo) un izbraukušo (emigrējošo) iedzīvotāju skaitu kādā noteiktā laika posmā.
Migrācijas saldo jeb bilanci var rēķināt gan ārējai migrācijas starp valstīm gan arī iekšējai migrācijai starp kādas valsts dažādām teritorijām, piemēram, novadiem, pilsētām u.c. Laika posms, kādam tiek rēķināts migrācijas saldo jeb bilance, ir gads, retāk mēnesis vai ilggadīgā (daudzgadīgā) migrācija, kurā tad summējas visa izvēlētā laika posmā esošo gadu migrācijas saldo summas. Migrācijas saldo var rēķināt jebkurai apdzīvotai teritorijai, svarīgi ir tikai zināt kādā laika posmā iebraukušo un izbraukušo skaitu.
Tas var būt pozitīvs skaitlis, ja imigrācija \(>\) emigrācija vai negatīvs, ja imigrācija \(<\) emigrācija.
Tāpat kā iedzīvotāju ataudzi, arī migrācijas saldo var rēķināt absolūtos skaitļos, tikai tad tie dažādu valstu starpā nav salīdzināmi un analizējami un ir izmantojami tikai konkrētās valsts migrācijas procesu raksturojumam kādos laika posmos. Lai varētu raksturot un analizēt starpvalstu migrācijas rādītājus un saldo lielumus, nepieciešams tos pievest pie zināma kopsaucēja, respektīvi, pārrēķināt tos uz \(1000\) iedzīvotājiem t.i. aprēķināt promilēs imigrācijas, emigrācijas un migrācijas saldokoeficientus. Parasti tie ir mazāki par dabiskās ataudzes koeficientiem un tos arī aprēķina līdz vienam skaitlim aiz komata.
Aprēķinu formulas:
Migrācijas saldo absolūtos skaitļos:
Svarīgi!
Iekšējai migrācijai imigrantu vietā jāņem kādā teritorijā iebraukušo skaits, bet emigrantu vietā – izbraukušo skaits.
Migrācijas rādītāju koeficientu aprēķināšana:
Imigrācijai:
Emigrācijai:
Migrācijas saldo koeficients:
Veicot aprēķinus ārējai migrācijai, iedzīvotāju kopskaits atbilst visam valsts iedzīvotāju skaitam, bet iekšējai migrācijai dotās teritorijas iedzīvotāju skaitam.