2. uzdevums. Augstspiediena kristāli. 7. jautājums
2017. gadā žurnālā Science tika ziņots, ka ķīmiskais elements A \(495\ \mathrm{GPa}\) spiedienā veido kristālus ar metālam raksturīgām īpašībām: tiem ir metālisks spīdums un tie vada elektrību. Šķidrā un gāzveida stāvoklī A eksistē divatomu molekulas veidā, kas noteiktā attiecībā ar gaisu ir sprādzienbīstama. Šādā sprādzienā rodas gāzveida B. A veidotās divatomu molekulas reakcijā ar vienu no gaisa sastāvdaļām iegūst gāzi ar asu raksturīgu smaku C.
C degšanā katalizatora klātienē var iegūt bezkrāsainu gāzi D, kas gaisā pārvēršas par brūnu gāzi E, kas savukārt tālāk daļēji pārvēršas par bezkrāsainu gāzi F, līdz starp E un F iestājas ķīmiskais līdzsvars. E reakcijā ar šķidru B iegūst skābi G, kuras reakcijā ar C iegūst savienojumu H, kuru plaši izmanto lauksaimniecībā kā minerālmēslojumu. Lēni karsējot H, tas pilnībā sadalās divos gāzveida produktos, viens no kuriem ir oksīds I.
Uzraksti, kāda ir visu koeficientu summa ķīmiskas reakcijas vienādojumā, pārvērtībai, kas notiek ar vielu H:
- to lēni karsējot,
- tai eksplodējot.
Atbilde:
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!